Obama vyzval EU k aktivitě na mezinárodním poli

06.06.2009
čtk

Americký prezident Barack Obama dnes ve francouzském Caenu vyzval Evropskou unii k větší aktivitě na mezinárodním poli, což spojil se situací v Afghánistánu, kde USA nesou hlavní zátěž bojů s islámskými extremisty, zatímco evropské státy tam jen neochotně posílají vojenské posily.

Obama tak učinil na společné tiskové konferenci se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym po jejich bilaterálním jednání. Dvoustranná schůzka se uskutečnila před odpolední účastí obou státníků na oslavách 65. výročí vylodění západních spojenců v Normandii.

Francouzský prezident na tiskové konferenci poukázal na to, že názory představitelů obou zemí na současnou mezinárodní situaci jsou ve všech zásadních otázkách totožné. Sdělil, že se shodují například v tom, že Palestinci mají právo na svůj stát a že je zapotřebí, aby Izrael zastavil rozšiřování židovských osad.

Obama k tomu prohlásil, že obě strany musejí uznat, že jejich osudy jsou spjaté. Je zapotřebí překonat současnou slepou uličku, zdůraznil americký prezident. Zároveň upozornil, že je nutné, aby se Palestinci vzdali násilí a byli s to plnit přijaté závazky a vzbuzovat tak důvěru Izraele. Naznačil, že Izrael by usmířením s Palestinci vyrazil zbraň z rukou Íránu, který se pasuje do role obránce palestinských zájmů, a proto má významné slovo v muslimském světě.

Sarkozy dále prohlásil, že Írán by neměl odmítnout napřaženou ruku USA a že by měl přijímat kontroly svých jaderných zařízení, pokud má čisté svědomí v tom, že jsou k mírovým účelům. Zároveň označil za nepřijatelný poslední agresivní projev íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který opět zpochybnil holokaust.

Obama k tomu dodal, že kvitoval s povděkem souhlas Francie s potřebou tvrdého postupu vůči Íránu, a upozornil, že nelze připustit v oblasti nové závody ve zbrojení a šíření jaderných zbraní.

Sarkozy také poukázal na shodu Francie a USA v nesmlouvavém postoji k Severní Koreji, která se rozhodla v poslední době zvýšit mezinárodní napětí novými zbrojními zkouškami. Obama k tomu poté řekl, že severokorejské testy, včetně jaderného pokusu, byly mimořádné provokativní a že by se nemělo stále jen přihlížet tomu, jak KLDR stále destabilizuje region. Nemáme v úmyslu pokračovat v politice povzbuzování provokace, řekl. Zároveň prohlásil, že byly zkouškou hranice jeho trpělivosti.

Oba politici se rovněž dotkli citlivé otázky Turecka, v níž se neshodují ohledně toho, zda by mělo, nebo nemělo vstoupit do Evropské unie. Sarkozy ujistil, že se shodují v tom, že Turecko má být mostem mezi západním a východním světem. Dodal, že navrhuje, aby EU, Rusko a Turecko společně vytvořily prostor hospodářské a bezpečnostní spolupráce. Obama vyjádřil naději, že Francie nebude bránit aspoň dalšímu sbližování Turecka s Evropou.

Oba státníci na tiskové konferenci nešetřili vzájemnými komplimenty o tom, že francouzsko-americké spojenectví je rozšířené o vzájemné osobní přátelství. Sarkozy nejen spolupracoval, ale ukázal cestu, podotkl Obama k Sarkozyho zásluhám na kladném vývoji americko-evropských vztahů. Dodal, že může kdykoli Sarkozymu zatelefonovat.

Sarkozy zase řekl, že plně souhlasí s projevem, který před dvěma dny Obama pronesl v Káhiře. Americký prezident v něm vyzval k usmíření Západu s islámským světem, což by mělo napomoci vyřešit napětí kolem íránského jaderného programu a v izraelsko-palestinských vztazích. Podle pozorovatelů jde o zásadní odklon od pozic předchozí vlády bývalého prezidenta George Bushe. Sarkozy dodal, že souhlasí i s výroky o nošení muslimských šátků, pokud jsou ženami nošeny dobrovolně.

Politologové ovšem podotýkají, že více to skřípe v otázce vztahů s Ruskem, a to v souvislosti s možným umístěním amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku a případným přijetím bývalých sovětských republik – Ukrajiny a Gruzie – do NATO. Francie patří do skupiny zemí EU, která v tomto ohledu neprojevuje příliš nadšení.

Obama a Sarkozy odpoledne návštíví v Normandii nejvýznamnější americký vojenský hřbitov z druhé světové války, kde se zúčastní oslav 65. výročí vylodění západních spojenců. K pietní ceremonii se připojí britský princ Charles a premiéři Británie Gordon Brown a Kanady Stephen Harper.

Obama přiletěl do Francie z Německa již v pátek večer. S manželkou Michelle a s dcerami Malií (10) a Sashou (7) navštívili pařížskou Eiffelovu věž. Dnes večer se do francouzské metropole vrátí, aby se podívali do katedrály Notre-Dame a povečeřeli v restauraci. Zatímco americký prezident Francii v průběhu neděle opustí, jeho rodina si prodlouží turistický pobyt do pondělka a ještě se sejde se francouzským prezidentem a jeho ženou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou.

Obama dnes popřel, že by zkrácením pobytu v Evropě signalizoval nedostatek zájmu o upevňování vztahů s Evropou, a poukázal na svůj nabitý program. Je tu příliš krizí, které vyžadují mou okamžitou pozornost, upozornil.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek