12.06.2009
čtk
USA a Evropská unie se podle diplomatů shodly na podmínkách případného předávání vězňů z americké věznice Guantánamo do Evropy. Rozhodnutí přijmout některé ze zadržovaných je ale výhradně věcí jednotlivých členských zemí EU. Dohodu dojednanou diplomaty by měli v pondělí schválit unijní ministři zahraničí. Následně ji prý asi formálně obě strany potvrdí i na nejvyšší úrovni. Jedná se o tom, že si kvůli tomu zavolají český premiér Jan Fischer s prezidentem USA Barackem Obamou.
Že by se kvůli formálnímu přijetí dohody oba státníci sešli, není podle diplomatických zdrojů ČTK pravděpodobné. Spíše český premiér jako zástupce českého předsednictví v pondělí přijede do Bruselu, kde by spolu s šéfem Evropské komise Josém Barrosem pomocí telefonu či videokonference pohovořil s americkým prezidentem. Zatím to prý ještě nebylo rozhodnuto.
Američané by na základě dohody měli Evropanům o předávaných vězních poskytovat všechny informace včetně těch důvěrných. V dohodě se zároveň podle diplomatů uvádí, že odpovědnost za uzavření Guantánama i za nalezení útočiště pro bývalé vězně je na Spojených státech.
Rozhodnutí o tom, že kontroverzní americká věznice ležící na Kubě bude do roka uzavřena, zveřejnil letos v lednu nový prezident USA Barack Obama. Následně požádal Evropany, zda by mohli část vězňů přijmout. Mělo by se to zřejmě týkat několika desítek osob, které nebyly obviněny a jsou před zákonem bez poskvrny, ale u nichž hrozí při návratu do domovských zemí riziko represe od tamních režimů či úřadů.
Přijmout některého z nich chtějí třeba Španělsko či Británie. Proti se staví například Rakousko. Nikomu nehodlá poskytnout útočiště ani Česko a zřejmě ani Slovensko.
Unijní ministři vnitra se před několika dny dohodli na mechanismu výměny informací o zadržovaných z Guantánama, které by chtěla některá ze zemí bloku přijmout. Takový stát by měl partnerům v rámci unie poskytnout všechna dostupná data o vězni ještě dříve, než o jeho přijetí na svém území rozhodne.
Autor: Euroskop