Švédové představili priority předsednictví

22.06.2009
čtk

Prioritami švédského předsednictví Evropské unie, které začíná 1. července, bude boj s následky současné hospodářské krize a se změnami klimatu. Novinářům to při oficiálním představení programu švédského předsednictví v Bruselu řekla švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová. Švédové přebírají příští týden vedení EU od Česka.

Jsme si vědomi toho, že to bude obtížné předsednictví, řekla Malmströmová s poukazem na to, že EU čeká v následujícím půl roce spousta úkolů.

Vedle pokračujícího boje s hospodářskými problémy, k němuž bude patřit i zprovoznění nově dohodnutých orgánů finančního dohledu, budou Švédové muset koordinovat přípravy na prosincovou globální klimatickou konferenci v Kodani. Na té se čelní světoví politici chtějí dohodnout na závazcích snižování skleníkových plynů po roce 2012.

V následujících šesti měsících bude EU pod vedením Stockholmu také jmenovat novou Evropskou komisi a bude muset dořešit otazníky kolem Lisabonské smlouvy. V říjnu se totiž zřejmě bude v Irsku konat druhé referendum o tomto dokumentu reformujícím unijní instituce. V prvním hlasování loni v červnu Irové tento dokument odmítli. Pokud dají Lisabonu zelenou Irové a s konečnou platností také Polsko, Německo a Česko, kde chybí podpis prezidenta Václava Klause, budou Švédové muset zajistit přechod na nová pravidla ve fungování EU. Ta se doposud řídí smlouvou z Nice.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt novinářům řekl, že se Švédsko hodlá významně angažovat i v otázkách dalšího rozšiřování unie.

Důvěryhodnost Evropské unie ve světě stojí a padá v závislosti na způsobu, jakým jednáme s našimi sousedy. Chceme pokračovat ve vedení přístupových hovorů s Tureckem i Chorvatskem, uvedl Bildt. Švédsko dlouhodobě neskrývá svůj kladný postoj k přistoupení Turecka do unie, a to navzdory třeba silnému odporu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Kvůli těmto názorovým rozporům podle médií Sarkozy v květnu odřekl návštěvu Švédska.

Přístupová jednání s Chorvatskem stále komplikuje spor země se Slovinskem ohledně společné hranice. Tyto rozpory se údajně ani při posledním jednání minulý týden pod vedením eurokomisaře pro rozšíření Olliho Rehna nepodařilo překonat.

Ministr Bildt řekl, že za švédského předsednictví je čas na reflexi, během které by si Chorvatsko a Slovinsko měly dát čas na promyšlení svých dosavadních i plánovaných kroků. Jde o bilaterální spor a odpovědnost za bilaterální při leží hlavně na zemích, kterých se to týká. Uvidíme, zdali toto období reflexe bude mít časem nějaké výsledky, dodal Bildt.

Švédské předsednictví bude s veřejností komunikovat prostřednictvím webových stránek se2009.eu. Ve vší skromnosti doufáme, že to budou nejlepší předsednické stránky vůbec, zažertovala Malmströmová. Podle ní se Stockholm bude snažit být v komunikaci s novináři a veřejností maximálně otevřený.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek