24.06.2009
čtk
Evropská unie odvolala další kolo přístupových rozhovorů s Chorvatskem, které se mělo konat tento týden. Důvodem je krach vyjednávání v chorvatsko-slovinském sporu kolem společných hranic. Informovalo o tom české předsednictví EU.
Češi odvolali mezivládní konferenci s Chorvatskem, která se měla konat 26. června. Přístupové rozhovory by prý nyní nepřinesly žádný pokrok. „Hraniční spor je bilaterální záležitostí, kterou mohou vyřešit jen Slovinsko a Chorvatsko,“ uvedlo české předsednictví. Na tom, že průlom ve sporu mohou učinit pouze Lublaň a Záhřeb, trvá i nadcházející švédské předsednictví. To povede unii od července.
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt minulý týden v Bruselu řekl, že Stockholm zatím nezamýšlí ve sporu působit jako prostředník. Šéf švédské diplomacie zároveň navrhl, aby si oba státy daly v následujících měsících čas na promyšlení postojů a dalšího postupu.
Tiskové agentury dnes připomínají, že to je už potřetí, co se jednání s Chorvatskem přesouvají. Slovinsko totiž dalo jasně najevo, že bez vyřešení vzájemného sporu o hranice se žádné přístupové rozhovory s Chorvaty konat nebudou. Slovinská agentura STA informovala, že Slovinsko nyní vetovalo i poslední projednávanou kapitolu o statistice. Lublaň tak blokuje 13 z 35 vyjednávaných kapitol.
Zprostředkovatelská mise EU mezi znesvářenými státy zkrachovala minulý týden, a to po šesti měsících snah o vyřešení sporu. Obě země byly v minulosti součástí Jugoslávie. Slovinsko pak v roce 2004 vstoupilo do EU. Nyní se Lublaň a Záhřeb přou o hraniční oblast, kterou Chorvaté prohlašují za svou. Slovinsko tvrdí, že pokud by chorvatské nároky uznalo, znemožnilo by si přímou cestu do mezinárodních vod.
Autor: Euroskop