G8 má na schůzce v Terstu zaujmout „pevný“ postoj k Íránu

26.06.2009
čtk

Ministři zahraničních věcí skupiny G8, sdružující sedm nejrozvinutějších ekonomik a Rusko, hodlají na nynější schůzce v severoitalském Terstu zaujmout „rozhodný“ postoj k situaci v Íránu a tvrdě odsoudit teheránský režim. S odvoláním na šéfa italské diplomacie o tom informovala agentura AFP. Třídenní jednání, jehož se za Evropskou unii účastní i český ministr zahraničí Jan Kohout, začalo včera pracovní večeří.

Přijmeme mimořádně tvrdou a jasnou pozici k tomu, co se odehrává v Íránu, prohlásil Franco Frattini, jehož země nyní předsedá skupině G8. Tu tvoří kromě Itálie také USA, Británie, Německo, Francie, Kanada, Japonsko a rovněž Rusko.

Podle Frattiniho cena lidských životů má větší hodnotu než dvoustranná ujednání jednotlivých zemí s Íránem a podle jeho přesvědčení se k tvrdému postoji skupiny vůči Teheránu proto připojí i Moskva. V Íránu už třetí týden zasahují policejní síly brutálně proti demonstrantům nesouhlasícím s opětným zvolením ultrakonzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda do úřadu a o život už přišlo údajně 17 lidí.

Text prohlášení zatím posuzujeme, ale je nezbytné přijmout v Terstu text s jasným obsahem, řekl na adresu íránského režimu francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Rusko zatím zaujímalo k vývoji v Íránu poměrně zdrženlivý postoj a události v Teheránu považovalo za vnitřní záležitost země. Výroky, které pronesl Lavrov po setkání s Frattinim, nicméně naznačují, že Rusko zřejmě svůj názor na vývoj v Íránu jen tak nezmění. Lavrov varoval před jakoukoli snahou o izolování íránského režimu, což by podle něho byl chybný postup stejně jako zahraniční kritika íránských prezidentských voleb. Klíčovým slovem je zapojení Íránu a nikoli jeho izolování, zdůraznil šéf ruské diplomacie. Moskva přesto už v pondělí vyzvala íránské vedení, aby rozpory s opozicí vyřešilo v souladu s ústavou, byť současně upozornila, že všechny otázky spojené s volbami v Íránu jsou jeho vnitřní záležitostí.

Podle amerických zdrojů byla dnes v plánu dvoustranná schůzka náměstka ministryně zahraničí USA Williama Burnse s Lavrovem. Tématem měla být íránská krize a jak na ni má G8 reagovat.

Podle Frattiniho musí k vývoji v Íránu zaujmout jednotnou pozici i Evropská unie. To se týká i vstřícného přístupu velvyslanectví členských zemí unie v Teheránu k přijímání osob, které jsou na útěku (před represí) a potřebují lékařské ošetření.

Unii zastupují na schůzce v Terstu kromě Jana Kohouta, který nyní zastává funkci předsedy rady ministrů zahraničí EU, ještě vysoký představitel pro zahraniční vztahy Javier Solana a komisařka pro zahraniční vztahy a evropskou sousedskou politiku Benita Ferrero-Waldnerová.

Kromě íránské krize má schůzka v Terstu na programu problematiku regionálního rozvoje Afghánistánu a Pákistánu. Mezi další témata patří i šíření jaderných zbraní, terorismus a pirátství. Itálie jako hostitelská země pozvala na jednání rovněž íránské představitele, ale Teherán zatím na pozvání nereagoval.

Vlastní summit G8 se sejde ve středoitalské L’Aquile ve dnech 8. až 10. července. V souvislosti s bezpečnostními opatřeními přijímanými kvůli summitu rozhodla Itálie na svých vnitřních schengenských hranicích o dočasném znovuzavedení ochrany hranic, tedy o obnovení hraničních kontrol.

Jak informovalo české ministerstvo vnitra, hraniční kontroly budou italské úřady provádět na hranicích státu od 28. června do 15. července. Kontroly jsou sice namířeny proti potenciálním narušitelům veřejného pořádku, dotknou se nicméně každého návštěvníka Itálie, protože mají mít systematický charakter.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek