Fischer: Česko předává Švédsku vedení EU se splněnou agendou

29.06.2009
čtk

Úspěšné řešení plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou a zamezení snahám některých zemí EU o posílení ekonomického protekcionismu jsou podle českého premiéra Jana Fischera hlavní úspěchy českého předsednictví. Jako neúspěch hodnotí náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Mora posun v integraci západního Balkánu, mimo jiné Chorvatska.

Balkán je téma, v němž jsme si mysleli, že to bude lepší, řekl Mora.¨Přístupové rozhovory se Záhřebem se zpomalily mimo jiné kvůli sporu se Slovinskem.

Podle expertů české předsednictví výrazně ovlivnil pád koaliční vlády Mirka Topolánka. Čeští politici tak prý promarnili šanci získat evropský kapitál na dlouhé roky. Samozřejmě jsme se neradovali z toho, že padla vláda. Já jsem si v rovině vládní i osobní vytkl to, abychom tento problém zacelili, nenechali ho žít, komentoval předseda úřednické vlády pád Topolánkova kabinetu.

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle (vlevo) a Alexandr Vondra (druhý zleva) předali 20. června v Praze na Vltavě z loďky do loďky štafetový kolík předsednictví EU radovi švédského velvyslanectví Rolfu Ericssonovi (vpravo). Kolík symbolizoval pivní sud.

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle (vlevo) a Alexandr Vondra (druhý zleva) předali 20. června v Praze na Vltavě z loďky do loďky štafetový kolík předsednictví EU radovi švédského velvyslanectví Rolfu Ericssonovi (vpravo). Kolík symbolizoval pivní sud. foto čtk

Úspěchem úřednické vlády bylo podle Fischera především zvládnutí červnové Evropské rady, kde se politici shodli na politické podpoře José Manuela Barrosa do dalšího funkčního období v čele Evropské komise a na zárukách Irsku, aby mohlo vypsat nové referendum o Lisabonské smlouvě.

Český půlrok v čele EU podle Fischera dosvědčil, že i nová a nepříliš velká členská země unie může do EU přinést svou vlastní stopu. Premiér úřednické vlády zároveň poznamenal, že přípravy na půlrok v čele unie začaly daleko dříve a poděkoval všem, kdo se na jeho průběhu podíleli.

Už první dny předsednictví daly podle Fischera za pravdu jedné z priorit českého předsednictví, totiž energetické problematice. Řešení takzvané plynové krize, kdy kyvadlová diplomacie české vlády mezi Moskvou a Kyjevem přispěla k obnovení dodávek zemního plynu do Evropy podle premiéra ukázala, že problémy energetické bezpečnosti nelze řešit případ od případu. Poznání, že je potřeba ten problém uchopit systémově, bylo podle premiéra velkým vkladem českého předsednictví.

Předsednictví probíhalo v době, kdy globální ekonomická krize neklepala na dveře, ale rovnou vtrhla do evropského domu, poznamenal předseda vlády. České předsednictví podle něj zabránilo snahám některých zemí řešit problémy protekcionismem a prosadilo princip solidarity. Předsednictví také uspělo v řadě protikrizových opatření, například spojených s daňovou problematikou, dodal premiér.

Fischer také připomněl Českem prosazovaný projekt Východního partnerství, který byl podle něj výrazným příspěvkem ČR. Náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Mora také zmínil organizaci první návštěvy nového amerického prezidenta Baracka Obamy v Evropě. Obama v Praze jednal s šéfy zemí unie a přednesl také jeden ze svých významných projevů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek