09.07.2009
čtk
Státy skupiny G8 se dnes na summitu v italské Aquile dohodly, že do roku 2050 udrží růst globálních teplot pod dvěma stupni Celsia a razantně sníží emise skleníkových plynů. Rozvinuté státy mají vypouštění škodlivých plynů omezit o 80 procent, ostatní země o 50 procent. tyto cíle ale ještě musejí podpořit i nejvýznamnější rozvojové ekonomiky jako Čína, Indie a Brazílie, které je doposud odmítaly. Zástupci sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska s nimi budou na třídenním summitu jednat ve čtvrtek.
Uznáváme rozšířený vědecký názor, že nárůst průměrných teplot by neměl překročit o dva stupně Celsia úroveň v předindustriální době, stojí podle agentury DPA v návrhu závěrečného prohlášení summitu. Podle agentury AP je dnešní shoda významným krokem v úsilí o omezení emisí skleníkových plynů, které jsou podle odborníků odpovědné za oteplování světového klimatu.
Je to historická dohoda, pochvaloval si výsledek jednání v Aquile britský premiér Gordon Brown. Po dlouhém úsilí nakonec všechny státy G8 souhlasily s cílem dvou stupňů. Od Spojených států amerických až po Japonsko a Evropu, všichni budou pracovat na tomto cíli, přidala se německá kancléřka Angela Merkelová.
Experti nicméně upozorňují, že takzvaný limit dvou stupňů změnám klimatu nezabrání, jen je zmenší. Navíc nebyl stanoven pevný základ, od něhož se redukce emisí má vypočítávat. V textu se podle agentury Reuters hovoří o roku 1990 nebo o pozdějších letech. Ruská delegaci navíc již oznámila, že Moskva nebude schopná do poloviny století emise oxidu uhličitého snížit o dohodnutých 80 procent.
Také ekologické organizace jsou v hodnocení opatrné. Světový fond na ochranu přírody (WWF) dohodu vedoucích činitelů skupiny G8 označil za pokrok, ale ne průlom. Zároveň je prý třeba dojednat krátkodobější cíle pro omezení emisí CO2. Hnutí Greenpeace výslednou dohodu tvrdě kritizovalo. Merkelová, Obama a spol. selhali, míní klimatický odborník této organizace Tobias Münchmeyer. Postrádá odvahu zavázat se k snížení emisí do roku 2020 oproti stavu v roce 1990 o 40 procent. Teprve pak by prý G8 ukázala svou vůdčí roli v boji proti oteplování.
Ve čtvrtek budou o opatřeních proti klimatickým změnám jednat země G8 se zástupci takzvané skupiny G5, tedy nejdůležitějších rozvojových států. Právě na nich bude záležet, zda se ambiciózní plány osmičky nejvyspělejších ekonomik podaří realizovat. Dohoda pravděpodobně nebude snadná, jak naznačilo již jednání 17 zemí Fóra velkých ekonomik (MEF) v noci na dnešek. Čína a Indie zde zablokovaly dohodu na omezení množství emisí do roku 2050 na polovinu. Místo dlouhodobého cíle požadují stanovení střednědobých cílů a příslib financí a technologií od rozvinutých zemí na jejich dosažení.
Dohoda hlavních průmyslových států je důležitá pro výsledek prosincové světové klimatické konference v Kodani, z níž má vzejít nástupce Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. Státy G8 dnes ve společném prohlášení potvrdily, že v dánské metropoli chtějí dosáhnout komplexní a ambiciózní dohody.
Chceme zajistit naši současnou i budoucí prosperitu tím, že se postavíme do čela boje proti klimatickým změnám, stojí podle agentury Reuters v prohlášení, v němž vyzývají další země, aby se k tažení proti globálnímu oteplování připojily.
Autor: Euroskop