Nový europarlament povede Polák Buzek

14.07.2009
čtk

Novým předsedou Evropského parlamentu se podle očekávaní stal Polák Jerzy Buzek. V tajné volbě ho zvolili europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Jde vůbec o prvního zástupce nové členské země Evropské unie na takto vysokém postu. Buzek byl do funkce zvolen dvacet let od pádu komunismu ve střední a východní Evropě.

Bývalý polský premiér získal 555 hlasů, přičemž ke zvolení jich potřeboval nejméně 323. Buzek střídá na předsednickém postu Němce Hanse-Gerta Pötteringa, který je rovněž členem nejsilnější lidovecké frakce. Ten od nového předsedy dostal sošku svaté Barbory, která je ochráncem horníků a byla vytesána ve Slezsku z jednoho kusu uhlí.

Před lety jsem snil o tom, abych se mohl stát poslancem polského parlamentu poté, co bude Polsko svobodné. Teď přebírám roli předsedy Evropského parlamentu, o čemž bych kdysi v naší zemi nemohl ani snít, uvedl Buzek ve své zahajovací řeči.

Polský premiér Jerzy Buzek na tiskové konferenci po skončení jednání předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky v Bratislavě.
Předseda Evropského parlamentu a bývalý polský premiér Jerzy Buzek (foto ČTK)

Buzkovi se následně dostalo i uznání od drtivé většiny šéfů parlamentních frakcí. Výjimkou byl například šéf euroskeptické frakce Nezávislý/Demokraté Nigel Farage, podle nějž volba nebyla úplně demokratická, protože je výsledkem dohody dvou největších politických skupin. Přál bych si, abychom tady měli normální politickou soutěž, kdy budou rozhodovat schopnosti
kandidátů, řekl.

Je velmi pravděpodobné, že polský politik, který ve volbách do EP získal v Polsku rekordní počet hlasů, bude ve funkci v první polovině pětiletého mandátu Evropského parlamentu. Poté by ho měl na stejnou dobu vystřídat socialistický zástupce, kterým bude nejspíš německý šéf socialistických europoslanců Martin Schulz. Obsazení postu předsedy je tradičně dáno dohodou dvou nejsilnějších parlamentních frakcí, tedy lidovecké a socialistické. Žádná ze stran totiž nemá v EP většinu a bez podobné shody by bylo zvolení předsedy poměrně složité.

Buzek v minulosti stál v čele polské vlády, byl europoslancem a za bývalého režimu také protikomunistickým aktivistou. Jsem Polák. Nikdy nezapomenu na to, odkud pocházím. Avšak v Evropském parlamentu reprezentujeme Evropany, řekl nedávno v polské televizi.

Jeho nová funkce sice bude víceméně ceremoniální, Češi se však mohou těšit, že jim bude přece jen více nakloněn než jiní předsedové. Pöttering totiž patří mezi horlivé kritiky českého prezidenta Václava Klause a další možný předseda Schulz zase po celou dobu tvrdě kritizoval české předsednictví EU.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek