15.07.2009
čtk
Zvolení Edwarda McMillana-Scotta místopředsedou Evropského parlamentu podle internetového vydání magazínu The Parliament otřásá novou frakcí Evropská konzervativní a reformní skupina (ERC). McMillan-Scott totiž kandidoval bez podpory frakce. Přesto uspěl a odsunul jejího oficiálního kandidáta, Poláka Michala Kamińského.
Porážka Kamińského pobouřila europoslance strany Právo a spravedlnost, kteří okamžitě pohrozili odchodem z frakce. To by s velkou pravděpodobností znamenalo její konec. Jako bolestné dostal Kamiński post šéfa celé frakce. To zase podle The Parliament rozladilo dva další kandidáty na předsednictví frakce – Brita Timothy Kirkhopa a jeho kolegu Geoffrey Van Ordena.
Frakci Evropských konzervativců může také postihnout i další krizový scénář – úplný odchod McMillan-Scotta z frakce a jeho návrat do Evropské lidové strany. ECR by tak bylo jediné uskupení v EP bez postu místopředsedy. Předseda lidovců Joseph Daul už Britovi vzkázal, že takový krok je klidně možný a za určitých podmínek by jej dokonce přivítal.
McMillan-Scott patřil mezi hlavní odpůrce založení nové frakce a dostal se i do konfliktu se šéfem britských konzervativců Davidem Cameronem.
Některé britské konzervativce údajně znervózňuje spojení s polskou stranou Právo a spravedlnost, jejíž představitelé v minulosti mimo jiné nevybíravě slovně napadali homosexuály. O pochybné minulosti média často hovoří i v případě dalších stran, především o členovi frakce z Lotyšska, který se měl účastnit pochodu lotyšských veteránů z německých divizí SS. Podle Jana Zahradila (ODS), který vznik frakce dlouhodobě prosazoval, to ale není pravda.
Autor: Euroskop