Rakousko a Bavorsko odmítají plnou sociální podporu pro migranty

10.08.2009
čtk

Rakousko a německý spolkový stát Bavorsko jednoznačně odmítají návrhy Evropské komise, aby všechny členské země EU poskytovaly žadatelům o azyl od podání žádosti plnou sociální podporu ve výši, která je v zemi obvyklá. Shodli se dnes na tom rakouská ministryně vnitra Maria Fekterová a její bavorský protějšek Joachim Herrmann na pracovní schůzce v letovisku Prien am Chiemsee.

Takové návrhy jsou nepřijatelné. Země s vyšším sociálním standardem by pak žadatele o azyl přitahovaly jako vysavač, řekla rakouská ministryně podle agentury DPA.

Nejsme sociálním ústavem pro celý svět, dodal k tomu Herrmann.

Sociální dávky pro žadatele o azyl, mezi nimiž je podle některých názorů mnoho v zásadě ekonomických migrantů, musí odpovídat podmínkám přiměřeného životního minima a v žádném případě by neměly být hlavním důvodem, proč migrant usiluje o azyl právě v té které zemi.

Oba ministři při schůzce jednali o spolupráci při potírání pravicového radikalismu, organizovaného obchodu s drogami a přeshraničního obchodu s kradenými auty.

Otázka přiměřenosti sociálních podpor poskytovaných všem žadatelům o azyl se nedávno stala součástí debat o migrační vlně českých žadatelů o azyl v Kanadě. Některé hlasy v českých médiích poukazovaly v této souvislosti na to, že kanadské orgány místo zvážení svých sociálních programů pro migranty reagovaly na vlnu zavedením víz pro Česko a Mexiko, tedy země, odkud přicházelo v daném období nejvíce žadatelů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek