Rakousko chce svou část silnice Vídeň-Brno dokončit podle plánu

24.08.2009
čtk

Rakousko chce svou část „dálnice“, která má spojit Brno s Vídní, dokončit v termínu i přes dopady krize a škrty v rozpočtu. Po setkání s českým premiérem Janem Fischerem to dnes ve Vídni řekl kancléř Werner Faymann. Zatím ale není jasné, kudy cesta na české straně vůbec povede. Čeští ekologičtí aktivisté si totiž stěžují u soudu.

Předseda české vlády je v rakouském hlavním městě dnes na pracovní návštěvě. S kancléřem mluvili i o dopadech krize či o dostavbě Temelína. Proti dobudování jaderné elektrárny Rakousko dlouhodobě vystupuje. Politici se podle svých slov shodli na tom, že oba státy mají stejný názor na energetickou bezpečnost a považují ji za prioritu. Odlišný pohled mají ale na zdroje energie. Český premiér prohlásil, že jsou ale schopny hledat mechanismy k překonání rozdílů.

Faymann připustil, že Rakousko je se svou pozicí v Evropě téměř osamoceno. Většina států EU totiž výrobu energií z jádra podporuje.

Zatímco proti dostavbě Temelína Rakousko vystupuje, silnici do Brna by rádo dokončilo podle plánů. Práce z rakouské strany jsou v plném proudu, řekl rakouský kancléř.

Pokud by ale Česko své plány a trasu změnilo, mělo by to dopad i na rakouskou stranu. Musela by prý volit nový postup a nejspíš i změnit trasu. Pak by znovu musela provádět posouzení dopadů stavby na životní prostředí, podotkl kancléř. To by dokončení cesty mohlo výrazně oddálit. Rakouská ministryně dopravy už požádala svého českého kolegu o vysvětlení spekulací o změně české cesty.

Brno s Vídní má spojit silnice R52, která patří ke kontroverzním stavbám. Spory se vedou především o to, zda rozšířit nynější silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi. Odtud by se pak postavila přípojka na hranice.

Variantu přes Břeclav dlouhodobě prosazují ekologové a Strana zelených, kteří se bojí poškození přírody u novomlýnských nádrží a na Pálavě. Aktivisté se obrátili na Nejvyšší správní soud kvůli územnímu plánu Břeclavska, který zahrnuje i spornou silnici. Soudci ještě nerozhodli.

Na jejich vyjádření čeká i Evropská komise, která již dříve postup českých úřadů při schvalování územního plánu Břeclavska kritizovala. Do vyjasnění celé věci na soudní úrovni proto odmítla poskytnout na projekt evropské peníze. Na to později česká vláda reagovala prohlášením, že silnici v krajní případě postaví z vlastních zdrojů. Fischer dnes Faymannovi přislíbil, že se zasadí o to, aby se v příštím rozpočtu na stavbu peníze našly.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek