Senát USA schválil vstupní poplatky pro turisty cestující bez víz

10.09.2009
čtk

Americký Senát v noci na dnešek schválil zavedení poplatků pro cestující do USA, kteří nepotřebují víza. Senátoři tak učinili v rámci nového zákona o cestovním ruchu. Podle něj turisté, kteří hlásí cestu do USA přes povolovací systém ESTA, v budoucnu zaplatí deset dolarů (asi 175 korun). Opatření by se týkalo i českých turistů.

Podle agentury AP se bude muset ještě touto otázkou zabývat Sněmovna reprezentantů. Předtím, než by zákon vstoupil v platnost, jej také musí podepsat prezident Barack Obama.

Proti záměru Washingtonu se v minulých dnech opakovaně postavila Evropská komise. Brusel už dal najevo, že by prověřil, jestli to nepředstavuje určité znovuzavedení vízové povinnosti.

Unie by se mohla případně dohodnout na nějakých odvetných opatřeních. Diplomaté nicméně připouštějí, že 27členný blok moc nástrojů nemá nebo že by je nebylo snadné prosadit. Zejména pro nové členské země, jejichž většina do bezvízového programu USA vstoupila teprve nedávno, by i ve chvíli, kdy budou muset lidi platit desetidolarový poplatek, byla situace lepší, než když potřebovali víza. To připouští i někteří diplomati.

Nikoho to netěší, je to velice nepříjemné, zdůraznil před pár dny jeden z diplomatů v Bruselu. Státy EU už předem vyzvaly své ambasády ve Washingtonu k apelování na americké zákonodárce, aby ke zpoplatnění nepřistoupili.

Na podzim by se měl také zřejmě uskutečnit summit mezi EU a USA, na němž by se této citlivé otázce zástupci obou stran patrně nevyhnuli. Už příští týden se koná setkání ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu, na němž by se o situaci rovněž mohlo jednat.

Češi víza do Spojených států nepotřebují od loňského listopadu. Od té doby používají právě systém ESTA. Přes počítač v něm cestu zdarma nahlásí. Už při zavádění se ale mluvilo o možném pozdějším zpoplatnění této registrace. Poplatek by se podle AP hradil při každé registraci. Lidé ze zemí, které nemají s USA bezvízový styk, hradí poplatky za vyřízení víz.

Výtěžek z poplatků by měl putovat do podpory amerického cestovního ruchu, což se mimo jiné nelíbí kritikům amerických kroků v EU. Právní norma mimo jiné ustavuje neziskovou společnost, jejímž úkolem má být koordinace programů podporujících cesty cizinců do USA. Financována má být právě z uhrazených poplatků.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek