Putin se vyslovil proti novým sankcím vůči Íránu

13.09.2009
čtk

Před použitím síly nebo zavedením nových sankcí proti Íránu varoval ruský premiér Vladimir Putin. Moskva podle něj nemá důkaz, že Teherán usiluje o jaderné zbraně, píše agentura AP.

Írán odmítá poskytnout mezinárodnímu společenství podrobnosti o svých jaderných aktivitách a vyvrátit tak obavy Spojených států a dalších zemí, že cílem íránského jaderného programu je vývoj zbraní.

Putin prohlásil, že Moskva nemá důvod pochybovat o tvrzení Íránu, že jeho jaderný program slouží čistě mírovým účelům, řekl premiérův mluvčí Dmitrij Peskov. Jakékoli použití síly ani provedení jakéhokoli úderu nepomůže, nevyřeší problém. Naopak to uškodí celé oblasti. A pokud jde o sankce, ty nepřinesou žádoucí efekt, citoval Peskov předsedu vlády.

Putin nicméně dodal, že ani Rusko si nepřeje Írán disponující jadernými zbraněmi a že by se Írán měl vyjádřit k pochybnostem mezinárodního společenství týkajícím se jeho jaderných aktivit.

Rusko, které v Íránu buduje jadernou elektrárnu, už v minulosti íránský problém komentovalo obdobným způsobem a opakovaně varovalo před jakýmkoli útokem proti Íránu. Dnešní Putinovo prohlášení bude pravděpodobně rozčarováním pro americké a izraelské oficiální činitele, kteří Kreml vyzvali, aby na Írán vyvinul větší tlak.

Putin dnes nijak nekomentoval zprávy sdělovacích prostředků, podle nichž tento týden Moskvu tajně navštívil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ani nepotvrzené zvěsti, podle nichž přijel Netanjahu Rusko upozornit na hrozící úder proti íránským jaderným zařízením.

USA a jejich evropští spojenci dali Íránu lhůtu do konce září, aby přistoupil na rozhovory se šesti světovými velmocemi, včetně Ruska, jejichž součástí je i balíček obchodních pobídek pro Írán, pokud se vzdá obohacování uranu.

Zastavit obohacování uranu ale Írán opakovaně odmítá, což mu od roku 2006 vyneslo už troje sankce Rady bezpečnosti OSN. Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, sankce podpořilo, avšak využilo svůj vliv na zamítnutí tvrdších amerických návrhů. Ruští oficiální činitelé argumentují tím, že příliš velký tlak by byl kontraproduktivní.

Tento týden Írán nabídl vlastní návrh na široká jednání, ale neposkytl žádné podrobnosti o svém jaderném programu. Američtí činitelé prohlásili, že íránský návrh mezinárodní požadavky neuspokojuje, ale ruské sdělovací prostředky naznačily, že Moskva je vůči návrhu méně kritická. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek prohlásil, že íránský návrh obsahuje cenné prvky a dalo by se s ním pracovat.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek