Předseda EP Buzek navštíví ČR

05.10.2009
čtk

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek přijede v pátek na návštěvu České republiky. Setkat by se měl s premiérem Janem Fischerem a předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem. Tématem návštěvy bude ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR, řekl ČTK Vlček. Zda se šéf EP setká s českým prezidentem Václavem Klausem, není zatím potvrzené.

V souvislosti s ratifikací smlouvy v ČR se objevují požadavky na její přijetí ještě před koncem října, kdy se koná pravidelný summit EU, na němž chtěli státníci platnost Lisabonské smlouvy oficiálně odstartovat. Klaus zatím odmítá reformní text podepsat, čeká na verdikt ústavního soudu, u něhož si na smlouvu stěžovala skupina senátorů.

(Buzkova) návštěva je plánována delší dobu a nesouvisí s nějakým tlakem na schválení Lisabonské smlouvy, řekl ČTK Fischerův mluvčí Roman Prorok.

Buzek v sobotu vyzval k opatrnosti ty, kteří po irském ano Lisabonské smlouvě chtějí na Klause vyvíjet nátlak. Je to demokratická procedura a prezident Klaus má právo, Češi mají právo ji zdržet. Protože podle této procedury celá sedmadvacítka musí smlouvu potvrdit, a ne jenom většina států. Co se týče nátlaku na Klause, jsem opatrný, řekl Buzek.

Premiér Fischer doufá, že smlouva bude přijata do konce roku. Současně připomenul, že její ratifikace by měla postupovat podle ústavního pořádku. S tím souhlasí i předseda Evropské komise José Barroso, se kterým se Fischer setká na plánované schůzce ve středu. O osudu Lisabonu budou jednat společně se současným předsedou Evropské rady, švédským ministerským předsedou Fredrikem Reinfeldtem. Novinářům Fischer řekl, že nečeká tlak ze strany EU.

S Vlčkem se má polský šéf EP sejít na pracovní schůzce. Předseda Poslanecké sněmovny nevyloučil, že kromě ratifikace reformního textu projednají i jiná témata.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek