Mladí ruští komunisté požadují od Evropy 695 000 000 000 000 korun

20.10.2009
čtk

Částku 27 bilionů eur (přibližně 695 bilionů korun – 695 000 000 000 000) požadují mladí ruští komunisté od Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Má jít o odškodnění za letní rezoluci, která vinu za druhou světovou válku kladla stejným dílem na nacistické Německo a Sovětský svaz a oba vládnoucí diktátory Adolfa Hitlera a Josifa Stalina. Ruská média dnes informují, že žaloba již byla odeslána do Štrasburku, kde sídlí Evropský soud pro lidská práva.

K astronomické sumě, více než stonásobně přesahující příjmy celého ruského státního rozpočtu pohybující se letos v řádu 217 miliard eur, dospěli mládežníci z nově založeného hnutí Pokolení vítězství tím, že žádají milion eur za poskvrnění památky každého z 27 milionů sovětských mrtvých v druhé světové válce.

Experti nedávají žalobě velké šance ani na posouzení, napsal dnes list Kommersant. Žaloba bude odmítnuta. Není jasné, čí právo bylo narušeno, ani nebyla nazvána země, která nese odpovědnost, míní advokátka Karina Moskalenková, která se specializuje na žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva. Podle advokáta komunistů Dmitrije Agranovského však neuškodí, pokud otázka bude u soudu vůbec nastolena.

Noví vlastenci, jak tisk ironicky mládežníky překřtil, uspořádali zakládající sjezd svého hnutí v Moskvě v pondělí, kdy do čela byl zvolen komunistický poslanec Alexej Kornijenko. Nicméně vedení nejsilnější ruské opoziční strany zdůrazňuje, že organizace vznikla zdola, nikoliv z jeho iniciativy. Během tří měsíců mají vzniknout odbočky Pokolení vítězství v 57 ruských regionech.

Pozorovatelé poukazují na to, že ruská levice je i tak rozdrobena a na vlasteneckou strunu se snaží hrát i jiné mládežnické organizace, hlavně prokremelské hnutí Naši.

Rezoluce Parlamentního shromáždění OBSE, odsuzující stalinský a nacistický režim jako viníky druhé světové války, rozhořčila ruské vedení. Prezident Dmitrij Medveděv ji označil za otevřenou lež, Sovětský svaz přeci nakonec zachránil Evropu před fašismem, řekl.

Rusko se v předvečer výročí vypuknutí druhé světové války snažilo obhajovat pakt Molotov-Ribbentrop, kterým si před sedmdesáti lety Německo a Sovětský svaz rozdělily Evropu. Moskva pak anektovala značnou část Polska, Estonsko, Litvu a Lotyšsko a část Rumunska.

Kreml argumentuje, že Stalin neměl po Mnichovu jinou volbu než uzavřít pakt s Hitlerem, protože Francie a Británie učinily mnichovskou dohodou válku nevyhnutelnou. A také zdůrazňuje, že Polsko se v roce 1938 podílelo spolu s hitlerovským Německem na rozčlenění Československa.

Prokremelská média vysvětlují potřebu čelit překrucování historie obavami, že přehodnocení sovětské role v druhé světové válce by mohlo otevřít cestu ke změnám v poválečném uspořádání světa a k územním nárokům na úkor Ruska.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek