Topolánek požaduje česko-americké jednání o vojenské spolupráci

21.10.2009
čtk

Předseda ODS Mirek Topolánek se domnívá, že čeští politici by při nadcházející návštěvě viceprezidenta USA Joea Bidena v Praze měli začít s Američany vyjednávat o jiném typu spolupráce ve vojenské, obranné a bezpečnostní oblasti. Topolánek to uvedl v textu, který včera zaslal ČTK. Biden přiletí do Prahy ve čtvrtek, jeho návštěva se považuje za reakci na zklamání Česka z toho, že USA ustoupily od plánu vybudovat v Brdech radarovou základnu.

Základna měla být součástí protiraketového štítu, který měl chránit USA a spojence před raketovým útokem ze zemí, jako je Írán či severní Korea. Topolánek uvedl, že Bidenova návštěva je spíše uklidňující, než že by řešila nějaký konkrétní problém a že jejím hlavním cílem je vysvětlení změn strategie prezidenta USA Baracka Obamy vůči střední a východní Evropě. Podle Topolánka by Biden měl jasně vysvětlit důvody, které vedly Obamovu administrativu k rozhodnutí nepostavit radar v Česku.

Proč Obama od plánu odstoupil?

Zatím se nabízelo vysvětlení, že důvodem může být změněná zahraničně-bezpečnostní strategie prezidenta Baracka Obamy, jiná alternativa technického řešení protiraketové obrany či politická nestabilita v České republice, napsal Topolánek, jehož vládě se v parlamentu nepodařilo prosadit česko-americké smlouvy o vybudování radaru, a to hlavně ve sněmovně kvůli odporu levicové opozice. S radarem podle průzkumů nesouhlasila ani většina české veřejnosti.

Původní plány na protiraketový deštník pocházely ještě z dob Obamova předchůdce George Bushe. Letos v září ale USA od plánu vybudovat štít v Česku a Polsku, kde měla být raketová základna, odstoupily. Washington chce nyní v Evropě rozmístit mobilnější protiraketové střely, které by měly být v první fázi instalovány na lodích a později i na souši. V Česku by podle Američanů mohlo být umístěno velitelství pro řízení a kontrolu prvků nové verze obrany.

Zapojení Spojených států amerických ve střední a východní Evropě je klíčové pro budoucí vývoj v oblasti. Současné jednostranné kroky americké administrativy vůči Rusku vyvolávají otázky, zda Spojené státy neustupují z oblasti střední a východní Evropy výměnou za lepší vztahy s Moskvou, uvedl dnes Topolánek.

Čeští politici by podle něj měli s Bidenem jednat rovněž o dokončení doprovodné smlouvy, která provázela původní plán USA postavit v ČR radarovou základnu. Na mysli mám smlouvy, které navazují na strategické partnerství v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání, vysvětlil Topolánek. Česko očekávalo, že kromě vybudování radarové základny budou Američané vědecky a technologicky podporovat české vědce, kteří navíc dostanou šanci podílet se na špičkových projektech.

Program Bidenovi návštěvy

Biden navštíví kromě Česka i Polsko a Rumunsko. Jeho poradce Anthony Blinken v pondělí oznámil, že kromě protiraketové obrany by měl jednat mimo jiné i o energetické bezpečnosti, ochraně klimatu a investicích. Z Blinkenových slov zároveň bylo zřejmé, že v Praze nezazní konkrétní návrhy ohledně účasti Česka v novém systému protiraketové obrany. Spíše půjde o vyjasňování stanovisek vyplývajících z dvoustranných jednání, ale i z jednání v NATO.

Americký viceprezident se v Praze sejde s premiérem Janem Fischerem a prezidentem Václavem Klausem. Podle Blinkena se také na americké ambasádě sejde s opozičními politiky.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek