Merkelová v Kongresu USA vyzvala ke stržení „zdí 21. století“

04.11.2009
čtk

Německá kancléřka Angela Merkelová včera v americkém Kongresu poděkovala Spojeným státům za jejich podíl na pádu berlínské zdi před 20 lety a zároveň vyzvala ke stržení zdí 21. století. Podle ní jde zejména o hrozbu klimatické změny, terorismu či šíření jaderných zbraní, ale i potřebu nového světového ekonomického pořádku. Její zhruba půlhodinový projev pronášený převážně v němčině několikrát přerušil potlesk. Před Kongresem dosud mluvil jediný německý kancléř – Konrad Adenauer v roce 1957.

Merkelová podotkla, že síla vztahů mezi Evropou a Spojenými státy tkví ve sdílených hodnotách – respektu k jednotlivci, svobodě a toleranci. Díky těmto hodnotám se podle ní před 20 lety podařilo strhnout berlínskou zeď a ukončit studenou válku. Nyní je ale třeba čelit dnešním problémům. Dnešní generace musí dokázat, že je schopná čelit výzvám 21. století, že v určitém slova smyslu jsme schopní strhnout dnešní zdi, uvedla Merkelová.

Podle ní to znamená vytvořit svobodu a bezpečnost, prosperitu a spravedlnost a chránit planetu. Je proto nutné projevovat toleranci k ostatním, kteří třeba nesdílejí evropský a americký způsob života. Tolerance ale neznamená, že všechno je možné, podotkla Merkelová. Dodala ale, že nelze tolerovat ty, kdo nerespektují svobodu jednotlivce a lidská práva, anebo se snaží šířit jaderné zbraně.

Íránské jaderné ambice proto podle ní nelze přijmout a je třeba zvážit přísné ekonomické sankce vůči této zemi. Jaderná bomba v rukou íránského prezidenta, který popírá holokaust a právo Izraele na existenci, není přijatelná, řekla mimo jiné. Dodala, že bezpečnost Izraele je něco, co nemůže být předmětem vyjednávání nyní, ani v budoucnosti. Kdo ohrožuje Izrael, ohrožuje i nás, podotkla Merkelová. Německo proto podle ní podporuje mírový proces na Blízkém východě i americké vojenské i civilní úsilí v Afghánistánu.

Globální ekonomika potřebuje pořádek

Další pomyslnou zdí, kterou je podle Merkelové nutné strhnout, je náprava poměrů v globální ekonomice, která by zabránila opakování vážných krizí, jako je ta současná. Svět se podle ní proměňuje, roste význam Indie a Číny. Je proto třeba nové mezinárodní uspořádání. Je třeba zbavit se regionálního a národního uvažování, podotkla kancléřka.

Jestli existuje nějaké ponaučení z loňské finanční krize, pak to, že globální ekonomika podle ní potřebuje globální pořádek, dodala Merkelová. Takový pořádek by podle ní také měl zaručit dlouhodobou prosperitu. Napomoci by k tomu mělo i větší otevření mezinárodního obchodu. Merkelová proto vyzvala k dokončení rozhovorů o liberalizaci mezinárodního obchodu v katarském Dauhá z roku 2001.

Proti změnám klimatu musí bojovat svět společně

Kancléřka apelovala na členy Kongresu, aby Spojené státy převzaly svůj díl zodpovědnosti v boji proti globálnímu oteplování. Podle Merkelové je důležité, aby se státy světa na nadcházejícím prosincovém globálním summitu v Kodani dohodly na krocích, jak postupovat proti změnám klimatu. Podotkla, že to nebude možné bez Spojených států, ale ani Číny či Indie.

Potřebujeme dohodu na jednom cíli. Globální oteplování nesmí překročit dva stupně Celsia. Aby to bylo možné, musejí zástupci všech zemí přijmout mezinárodně platné závazky, uvedla Merkelová. Pokud by se to nepodařilo, bylo to podle ní krátkozraké. Pokud tyto závazky přijme Evropa a USA, bude prý snazší přesvědčit Čínu a Indii.

Merkelová ocenila roli USA v německé historii

V úvodu svého projevu připomněla, jak důležitou roli hráli Spojené státy při pádu komunismu. Poděkovala mimo jiné americkým pilotům, kteří při sovětské blokádě západního Berlína na konci 40. let zabránili vyhladovění jeho obyvatel. Zmínila i tragickou historii své země, když připomněla oběti holokaustu i to, že 9. listopad je nejen dnem pádu berlínské zdi, ale i dnem Křišťálové noci, kdy nacisté v roce 1938 uspořádali protižidovský pogrom.

Merkelová také několikrát zdůraznila důležitost partnerství Evropy a Spojených států. V této souvislosti zmínila i podpis Lisabonské smlouvy EU českým prezidentem Václavem Klausem. Podle ní to Evropě umožní, aby do partnerství vnášela ještě více.

„V současnosti pracujeme na novém smluvním základu naší Evropské unie. Pod tento dokument právě přibyl poslední podpis. Evropské unii to umožní být silnější a akceschopnější, a bude tak silným a spolehlivým partnerem Spojených států, podotkla. Na tomto zdravém základu pak bude možné vybudovat stabilní partnerství, a to především s Ruskem, Čínou a Indií.

Před vystoupením v Kongresu kancléřku přijal americký prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu její zemi vyzdvihl jako důležitého spojence a ocenil osobní úsilí Merkelové v boji proti globálnímu oteplování.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek