10.11.2009
čtk
Pětatřicet procent Poláků si myslí, že jejich země není zcela nezávislá. Vyplývá to z průzkumu institutu GfK Polonia, který dnes zveřejnil list Rzeczpospolita. Podle skoro tří čtvrtin dotázaných je největším ohrožením polské nezávislosti posilování pravomocí Evropské unie na úkor národní vlády.
Sociální psycholog Norbert Maliszewski z Varšavské univerzity tuto skutečnost vysvětluje tím, že Polsko během uplynulých dvou století bylo skutečně nezávislé jen krátce. Na to, že Poláci od roku 1989 rozhodují o sobě samých, si podle něho řada lidí nezvykla. Andrzej Szpociński, sociolog ze soukromé vysoké školy Collegium Civitas, připomíná, že s prohlubující integrací Polska do mezinárodních struktur, mají Poláci pocit, že na nich a jejich vládě záleží stále méně a že se o nich rozhoduje jinde.
Poláci sice členství své země v Evropské unii považují ve většině za dobrou věc, ale pokud jde o konkrétní rozhodnutí Bruselu, byli by raději, kdyby více pravomocí měla jejich vláda. Jde například o případ gdaňských loděnic, které mají pro Poláky velký historický význam a kterým k nelibosti Evropské unie vláda podala pomocnou ruku.
Jedenasedmdesát procent lidí v Polsku si myslí, že nezávislost země ohrožují aktivity organizací Němců vysídlených po skončení druhé světové války. Tato hrozba je výrazně nadhodnocená, řekl k tomu Maliszewski. Je těžké si představit, že by například paní Steinbachová (předsedkyně Svazu vyhnanců) ohrožovala naši nezávislost, dodal.
Autor: Euroskop