27.11.2009
čtk
Nová Evropská komise v sobě nese špetku inovace v podobě nového postu pro ochranu ovzduší a potenciálně kontroverzní překvapení v podobě Francouze Michela Barniera na strategickém postu pro vnitřní trh a služby, napsala agentura AFP. Zřízení postu pro ochranu klimatu vidí jako nejvýraznější posun i americká AP. Reuters zdůrazňuje hlavně silný ekonomický tým Olli Rehn (hospodářské a měnové záležitosti), Joaquín Almunia (hospodářská soutěž) a Michel Barnier.
Hlavní novinkou nového týmu je Dánka Connie Hedegaardová na nově zřízeném místě komisařky pro ochranu klimatu, napsala AFP. Nejcitlivější nominace je ale podle ní jinde – je to Barnier, který bude mít na starosti vnitřní trh a služby, a to včetně služeb finančních, jejichž evropské centrum je v londýnské City. Kvůli uklidnění Británie, která považuje Francii za etatistickou a intervencionistickou, se předpokládá zřízení jakési pojistky. Barnier přistoupil na to, že v jeho aparátu bude mít klíčovou pozici jeden Brit, a předseda komise José Barroso Barnierovi stanovil jasné poslání – pokračovat v liberalizaci evropského trhu.
Reuters zdůrazňuje postavení Fina Olliho Rehna, který jakožto komisař pro hospodářské a měnové záležitosti bude mít klíčovou roli dohlížet na monetární věci s cílem oživit evropskou ekonomiku. Rehn přebírá tento resort po Almuniovi, který si na něm získal reputaci svou nezávislostí a fiskální opatrností a teď přechází na místo komisaře pro hospodářskou soutěž. Tam se od něho bude žádat, aby upevnil striktní pravidla ve věcech státní pomoci, zabránil ochranářství a prosazoval jednotný trh, napsal Reuters. Citoval jednoho velvyslance při EU, který řekl, že oba (Rehn i Almunia) jsou Barrosovi přední pobočníci a jsou považováni za spolehlivou dvojici.
Jmenování Barniera označil za spornější, protože tento komisař bude musit dohlížet na radikální renovaci finanční regulace, aby se zabránilo jakékoli nové hospodářské krizi. Jmenování Barniera by podle agentury mohlo znepokojit finančníky v Londýně.
Americká agentura AP považuje za nejvýraznější posun zřízení postů komisaře pro ochranu klimatu a pro digitalizaci a nové technologie a za významné označuje také jmenování Řekyně Marie Damanakiové komisařkou pro rybolov – odvětví, které dlouho vzdorovalo regulaci, což vedlo k příliš velkému výlovu a vytvářelo tření mezi členskými státy. AFP si dále všímá, že v nové komisi zřetelně převažuje pravice, která tam má třináct lidí z řad konzervativců a osm z řad liberálů. Socialistů je šest, ale získali klíčové posty, mezi nimi i šéfa diplomacie EU v osobě Britky Catherine Ashtonové.
Autor: Euroskop