27.11.2009
čtk
Rusko se zatím nerozhodlo, zda koupí od Francie moderní vojenské lodě Mistral. Prohlásil to dnes ruský premiér Vladimir Putin, který se svým francouzským protějškem Françoisem Fillonem ve čtvrtek večer o podmínkách objednávky výroby plavidel jednal.
Konečné rozhodnutí zatím nepadlo, sdělil Putin novinářům. V reakci na dotaz, zda lodě, které patří ke špici nejmodernější vojenské techniky, použije Rusko například proti Gruzii, s níž vedlo v srpnu 2008 krátkou válku, Putin dodal, že jeho země své loďstvo použije, kdekoli to bude nutné. Čtvrteční jednání se prý uskutečnilo v obecné rovině – Rusy zejména zajímalo, jak výroba potrvá dlouho a jaké může mít vybavení, a to zejména co se týče elektronických zařízení, sdělil nejmenovaný zdroj agentuře AFP. Zatím není zcela jasné, kolik lodí by si Rusko chtělo objednat a ani to, v jaké fázi výroby by je chtělo samo dovybavit ve vlastních loděnicích.
Univerzální výsadková loď Mistral je dlouhá 200 metrů, má výtlak 21.000 tun, je schopna plout rychlostí 18 uzlů a přijmout na palubě výsadek o síle až 450 mužů a krátkodobě i 900 mužů. Může sloužit jako obrovská plovoucí nemocnice při nasazení v humanitárních misích. Na celkové ploše 5200 metrů čtverečních pojme 16 vrtulníků a na její nákladní palubě může být až 40 tanků nebo 70 aut. Jeden Mistral nyní kotví v Petrohradu, kde si jej prohlédly již stovky návštěvníků, včetně mnoha odborníků z ruského vojenského námořnictva. Ty zarazilo z jejich pohledu luxusní vybavení kabin i pro obyčejné námořníky, napsal dnes francouzský deník Le Figaro, který cituje lodního kuchaře, podle kterého je Mistral Rolls-Roycem mezi válečnými loděmi.
Přestože Rusové hovoří zejména o využití Mistralu k humanitárním akcím, jeden ruský důstojník se zarazil nad jeho nedostatečným vyzbrojením, tedy mizivým počtem děl a velkou zranitelností létajícími předměty. Gruzie a další bývalé sovětské republiky se netají obavami, že Moskva chce koupí několika Mistralů modernizovat své námořnictvo, aby mohla zastrašovat své sousedy. Smíšené pocity panují také ve Francii, zda se tím nepodporuje možný geopolitický soupeř Evropské unie. Ruské námořnictvo disponuje 234 plavidly s průměrným stářím 21 let, z toho jednou letadlovou lodí, 50 jadernými ponorkami, šesti křižníky a sedmi fregatami. Samo staví 20 nových lodí, z toho pět ponorek.
Autor: Euroskop