Ahmadínežád odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu

02.12.2009
čtk

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád včera odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu. Potvrdil také výstavbu dalších deseti íránských jaderných provozů. Podle zahraničních agentur rovněž kritizoval Rusko za to, že podporuje rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) proti Íránu.

Ahmadínežád odmítl návrh USA a dalších zemí, aby se Írán vrátil k jednacímu stolu. Íránská jaderná otázka je (pro Teherán) vyřešena. Nebudeme o této záležitosti hovořit (s velmocemi). Rozhovory nejsou třeba, zdůraznil podle Reuters a AFP Ahmadínežád v íránské státní televizi.

USA, které letos přizvaly Írán k dialogu o jeho jaderném programu, daly Teheránu na dohodu čas do konce roku. Nepodaří-li se k ní dospět, čekají Írán asi nové mezinárodní sankce. Izrael dokonce hrozí vojenským řešením problému.

Nedělní zpráva z Íránu o výstavbě deseti nových zařízení na obohacování uranu je podle Ahmadínežáda pravdivá. Teherán přitom není povinen informovat MAAE o plánech na budování jaderných zařízení, pokud k tomu Írán nepoužívá dovážené technologie, poznamenal v televizním vystoupení.

Íránský prezident vytkl Moskvě, že hlasovala pro nedávnou rezoluci MAAE. Rusko udělalo chybu, že podpořilo protiíránské rezoluce. A jsme přesvědčeni, že jejich analýzy v tomto ohledu nebyly správné, vzkázal íránský prezident do Moskvy, s níž Teherán udržuje tradičně dobré vztahy, hlavně obchodní.

Rusko nebude stát stranou, pokud se mocnosti dohodnou na zavedení sankcí proti Íránu, uvedl krátce před Ahmadínežádovým vystoupením podle Reuters nejmenovaný vysoce postavený ruský diplomat.

Íránský prezident také vyjádřil přesvědčení, že je nemožné izolovat Írán. Jde podle něj jen o psychologickou válku proti Íráncům. Je to směšné. Oni nás potřebují víc než my je. Žijí v minulosti, řekl podle AFP v narážce na západní představitele Ahmadínežád.

MAAE v pátek odsoudila jadernou politiku Íránu a vyzvala ho k omezení jaderných provozů. Pro rezoluci hlasovala velká většina zemí včetně Ruska a Číny, které jsou k otevřené kritice Teheránu zpravidla zdrženlivější. Tato rezoluce může otevřít cestu k rezoluci OSN o nových sankcích proti Íránu, kterými již pohrozily především Washington, Londýn a Paříž.

Ahmadínežád odmítl případné zavedení nových sankcí a zdůraznil, že se jich nebojí. Írán bude v takovém případě rychle schopen vyrábět navíc tolik benzinu, kolik ho nyní dováží, ujistil prezident. Jeho země je pátým největším vývozcem ropy, ale pro nedostatek rafinerií musí pokrývat až 40 procent svých potřeb benzinu dovozem.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program má sloužit jen energetice, ale odmítá ho podrobit důkladné mezinárodní kontrole. Hlavně Západ a Izrael se obávají, že tato protizápadně orientovaná islámská republika usiluje o výrobu jaderné zbraně.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek