EU odstranila důležitou překážku přiblížení Srbska Unii

07.12.2009
čtk

Evropská unie dnes odstranila jednu z překážek bránících rok a půl dalšímu přibližování Srbska k EU. Ministři zahraničí v Bruselu odblokovali prozatímní obchodní dohodu mezi touto balkánskou zemí a 27členným blokem, jehož řady by Srbsko rádo rozšířilo. ČTK to dnes potvrdil informovaný zdroj.

Bělehrad loni v dubnu podepsal s EU takzvanou stabilizační a asociační dohodu (SAA), která představuje pomyslné vykročení k možnému členství v unii a jejímž podpisem se země zavazuje provést reformy v oblasti politiky, ekonomiky či lidských práv.

Kvůli nedostatečné spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ale nezačal proces její ratifikace v členských státech EU, jenž musí být pro vstup dokumentu v platnost nejprve úspěšně dokončen. Cílem zmiňované prozatímní dohody je normálně uvést v platnost obchodní pasáže SAA předtím, než ratifikace skončí. Ale i proti tomu se opakovaně až do dneška stavělo Nizozemsko.

ICTY stíhá osoby obviněné z válečných zločinů spáchaných za občanské války v bývalé Jugoslávii v 90. letech. Po Srbsku v minulosti požadoval kromě jiného dopadení bývalého velitele bosenskosrbské armády generála Ratka Mladiče a někdejšího bosenskosrbského prezidenta Radovana Karadžiče. Zatímco v prvním případě se to Bělehradu zatím nepodařilo, ve druhém ano a proces s Karadžičem už v Haagu začal.

Nizozemsko ale požadovalo i dopadení Mladiče, kterého ICTY viní mimo jiné z genocidy kvůli masakru 8000 bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995. Hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz ve své nejnovější zprávě zveřejněné koncem minulého týdne uvádí, jak Bělehrad s tribunálem spolupracuje. „Je nezbytné, aby úřady i nadále spolupracovaly takovým způsobem,“ uvedl.

Postoj Nizozemska do jisté míry souvisí i s tím, že právě jejich vojáci tvořili mírové jednotky, jež nebyly v roce 1995 s to masakru ve Srebrenici zabránit. Dnešní rozhodnutí také znamená, že srbská proevropská vláda nyní bude moci podat v brzké době oficiální přihlášku do EU.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek