FT: Letos se rozpadla pověst ČR jako středoevropského Švýcarska

09.12.2009
čtk

Česká republika se pomalu dostává z nejhorší recese od roku 1989, která odhalila strukturální slabiny země. Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT), který také zdůraznil „dysfunkční politický systém“ a napsal, že letos se rozpadla pověst České republiky jako středoevropské verze Švýcarska.

Česká republika se neukázala během krize jako ostrov stability. I když její bankovní sektor vyšel z poklesu bez šrámů, její otevřená a na exportu závislá ekonomika byla těžce zasažena poklesem v západní Evropě, napsal prestižní deník, který České republice věnoval speciální sekci.

Na rozdíl od jiných zemí šla ČR do krize se zdravými státními financemi, ale i tak se očekává, že příští rok deficit dosáhne 6,6 procenta hrubého domácího produktu. Podíl mandatorních výdajů je velmi vysoký. Sociální systém je v nynější fázi rozvoje příliš štědrý, řekl listu guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Stabilizace veřejných financí není možná bez využití obou stránek rozpočtu. To znamená vyšší zdanění i škrty ve výdajích, uvedl Tůma.

Podle něj je bankovní sektor v dobrém stavu, ale krize ještě neskončila. Předpověděl, že tlak na firmy a domácnosti bude pokračovat a bude přibývat případů platební neschopnosti. Domácnosti v nadcházejících měsících pocítí větší stres, řekl Tůma.

Fiskální problémy jen zdůraznily dysfunkční politický systém české republiky, píší FT. Připomínají pád vlády Mirka Topolánka uprostřed unijního předsednictví, kterému napomohlo několik poslanců z jeho vlastní strany ODS. Předsednictví zakončila úřednická vláda populárního statistika Jana Fischera, ale reputace země utrpěla další ránu, když euroskeptický prezident Václav Klaus odmítal podepsat lisabonskou smlouvu, zdůraznily FT.

Popularitu Topolánkovy vlády oslabila podpora protiraketové obraně, kterou nakonec nová americká vláda opustila. A nakonec snímky nahého Mirka Topolánka veselícího se ve vile Silvia Berlusconiho jen potvrdily už tak nízkou reputaci českých politiků, píší FT.

Podle nich se Fischerově vládě podařilo prosadit několik užitečných rozhodnutí a obě hlavní strany jsou jen rády, že hněv za rozpočtové škrty pro příští rok se snese na technokraty. Po volbách však nová vláda bude muset udělat některá obtížná rozhodnutí a řešit dlouhodobé strukturální problémy země, uvádějí FT a připomínají, že už začátkem roku by mohly dojít peníze ve zdravotnictví a že ČR je jedinou zemí ve střední Evropě, která nereformovala důchodový systém.

Reputace České republiky jako nudné a úctyhodné středoevropské verze Švýcarska se rozpadla v politické a ekonomické vřavě roku 2009. Přesto země od svržení komunistické vlády urazila za dvě desetiletí ohromný kus cesty, zdůraznil britský list.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek