16.01.2010
čtk
Ministrům financí zemí eura už s Řeckem, které Evropskou unii opakovaně dezinformuje o velikosti svých rozpočtových deficitů, dochází trpělivost. Ministři jsou údajně ochotni v případě potřeby uvalit na Řecko jako na prvního člena Evropské unie sankce za rozpočtovou nekázeň.
Zpráva Evropské komise tento týden ukázala, že Řecko celá léta záměrně zkreslovalo údaje o rozpočtových deficitech, protože jeho statistický systém podléhal politickým vlivům. Řecko už podvádělo ve statistikách i před vstupem do eurozóny. „Lidé jsou už opravdu velmi rozzlobeni a je zde proto jen malá ochota pro ně něco udělat, pokud oni sami neudělají velmi mnoho,“ řekl jeden ze zdrojů zapojený do přípravy ministerské schůzky.
Nová řecká vláda na podzim opravila výši rozpočtového schodku za rok 2008 z pěti procent HDP na 7,7 procenta a trojnásobně zvýšila odhad loňského deficitu na 12,7 procenta. Následovala degradace ratingové známky země všemi třemi světovými ratingovými agenturami, propady na řeckých finančních trzích a rostoucí spekulace o vypadnutí Řecka z eurozóny nebo o masivní finanční pomoci ze strany ostatních členů eurozóny.
Na podobnou pomoc však ministři financí eura nemají žádnou chuť. „Lidé u stolu (na zasedání ministrů) nejsou političtí sebevrazi. Němečtí daňoví poplatníci by těžko strpěli, kdybyste jim říkali, že jejich penězi zachraňujete zemi, která systematicky a vědomě předávala nepravdivá data a opakovaně porušovala rozpočtová pravidla EU,“ uvedl další zdroj.
Ministři si v pondělí vyslechnou zprávu Evropské komise a Evropské centrální banky o výsledcích jejich návštěvy Řecka z minulého týdne. Řecká vláda po těchto konzultacích ve čtvrtek oznámila plán snížit do roku 2012 rozpočtový deficit na 2,8 procenta HDP a dnes jej oficiálně zaslala do Bruselu.
Není jasné, kdy se komise k řeckému plánu vyjádří, podle zdrojů z EU je však těžké věřit něčemu, co může být založené na nespolehlivých statistikách. „Nejprve si musíme být jisti údaji, na nichž všechno zakládáme, a až pak můžeme jednat o programu,“ uvedl jeden ze zdrojů.
Činitelé eurozóny navíc nevědí, zda mají Řecku věřit, že své sliby bude plnit. „Prošvindlovali se do eurozóny, vyšvindlovali se z procedury pro nadměrný deficit, mají prostě problém s důvěryhodností. V minulosti říkali velmi často totéž co teď a nic se pak nestalo,“ řekl zdroj. Proto bude podle něj nutné hodnotit nyní Řecko nikoli podle záměrů, ale podle jejich plnění.
Ministři na základě doporučení komise vydají na dalším zasedání v polovině února Řecku vlastní doporučení. Požadovaná opatření pak bude muset Řecko do čtyř měsíců začít plnit. Pokud to neudělá, pak by se mohlo jako první země EU stát terčem sankcí za nedisciplinovanou fiskální politiku.
„Existuje nevyřčená ochota vytvořit precedens,“ řekl jeden ze čtyř zdrojů Reuters. „Řecko je pro něj vhodný případ. Pokud neodpoví na doporučení, pak budou dalším krokem sankce. Nikdo se za ně (Řeky) nepřimlouvá.“ Dodal, že sankce mohou přijít z více směrů a existuje dokonce možnost odstřihnout Řecko od unijních fondů.
Autor: Euroskop