Šefčovič poslance EP ujišťoval, že je proti jakékoli diskriminaci

19.01.2010
čtk

Slovenský kandidát na post eurokomisaře Maroš Šefčovič hned na počátku svého včerejšího vystoupení před europoslanci ve Štrasburku ujišťoval, že je proti jakékoli diskriminaci. Reagoval tím i na kritiku a výtky, které vůči němu zazněly v minulých dnech ze zákonodárného sboru kvůli údajným protiromským výrokům.

Maďarský europoslanec Jószef Szájer z nejsilnější, lidovecké frakce totiž v minulých dnech připomněl údajný Šefčovičův výrok, že Romové zneužívají slovenský sociální systém. Ctím dodržování lidských práv. Odmítám diskriminaci na jakémkoli základě a jsem silným zastáncem sociálního začlenění, řekl hned na úvod zhruba tříhodinového slyšení.

Během něho kladou poslanci kandidátům dotazy, aby otestovali jejich znalosti a kvalifikaci pro oblast, kterou by měli ve sboru komisařů zastávat. V případě slovenského kandidáta jde o post místopředsedy komise zodpovědného za institucionální záležitosti a administrativu.

Konzervativec Ínigo Méndez de Vigo hned v první otázce někdejší údajně protiromský výrok slovenského kandidáta připomněl a žádal o jeho vysvětlení. Je to pro nás velmi důležité, řekl. Šefčovič reagoval tím, že zná situaci Romů na Slovensku a ví i to, že se střetávají s diskriminací. Proti ní však on jednoznačně brojí. Zdůraznil, že řadu let starý výrok byl vytržen z kontextu. Rozhodně prý nikoho nechtěl urazit, a pokud tak neúmyslně učinil, je připraven se omluvit.

Šefčoviče minulý týden podpořili i sami slovenští Romové. Nechali se slyšet, že byl vždy vstřícný a připravený prosazovat romské projekty. Europoslance také v této souvislosti vyzval, aby byl hodnocen podle toho, co vykonal. Dodal, že věří, že ho budou posuzovat spravedlivě.

Szájer dnes požadoval odpověď, proč hovoří o omluvě až teď, řadu let po inkriminovaném výroku. Šefčovič v reakci řekl, že nevěděl, že by snad někoho urazil. Důrazně rovněž prohlásil, že ho uráží, pokud by se o něm mělo hovořit jako o někom s protiromskými názory.

Mezi diplomaty i zákonodárci se spekulovalo, že vytažení romské otázky a případné problémy pro Šefčoviče souvisejí mimo jiné s tím, že jde o kandidáta řadícího se k socialistické frakci. Šefčoviče nominovala totiž vláda ovládaná sociálními demokraty. Socialistická frakce v EP ale zase po předcházejících slyšeních zpochybňovala dva kandidáty řadící se k lidovcům – Litevce Algirdase Šemetu a Bulharku Rumjanu Želevovou.

Šefčovič musel čelit i řadě jiných než romských otázek. Hodně se jich týkalo vznikajícího diplomatického sboru EU. Některé se dotkly rozdělení postů mezi zástupce zemí i mezi muže a ženy či toho, jak by měly instituce přistupovat k nejrůznějším lobbistům, nebo zda by nestálo za to přemístit štrasburského sídlo Evropského parlamentu do Bruselu.

Slovenský kandidát opakovaně přislíbil, že se bude zasazovat o co nejužší spolupráci s EP, jemuž po vstupu lisabonské smlouvy v platnost vzrostly pravomoci. Podotkl také, že by chtěl, aby bylo na čelných místech v EU více představitelů z nových členských zemí EU.

Šefčovič už s působením v komisi má určitou zkušenost, neboť se nedávno stal komisařem pro vzdělání. Než na tomto místě vystřídal Jána Figeľa, byl slovenským velvyslancem při EU.

Slyšení s adepty na budoucí členy komise pod vedením Josého Barrosa by měla skončit v úterý. Pak by měly výbory, před nimiž kandidáti podle dané oblasti hovořili, dát svá stanovisko. Následovat by měla rozprava v plénu a 26. ledna by měl parlament hlasovat o komisi jako celku.

Nedá se vyloučit, že si europoslanci některé z navržených komisařů pozvou na slyšení ještě jednou, neboť je v prvním případě nepřesvědčili nebo neodpověděli na vše, co zákonodárci chtěli slyšet. Hlasy v tomto duchu zazněly u Litevce Algirdase Šemety, Nizozemky Neelie Kroesové, Fina Olliho Rehna a bulharské kandidátky Želevové. Právě její vystoupení zatím vyvolalo zřejmě nejvíc negativních hlasů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek