10.02.2010
čtk
Evropská unie má po měsících odkladů a nesnadných jednání novou Evropskou komisi. Jeden z klíčových unijních orgánů v úterý schválil Evropský parlament. Pro komisi, která zůstane u moci do konce října 2014, hlasovalo ze 736 poslanců 488, proti bylo 137 a 72 se zdrželo. Mandát nové komise, ve které je i český komisař Štefan Füle, začíná již dnes.
Sbor, který v EU připravuje legislativu a dohlíží na dodržování norem, podpořila jen polovina z 22 českých europoslanců. Pro byli oba lidovci, všech sedm sociálních demokratů a dva ze čtyř komunistů. Zbývající představitelé KSČM byli proti a všech devět zástupců ODS v Evropském parlamentu se zdrželo hlasování.
Zahradil: Ashtonová nemá v Komisi co dělat
Tomu předcházela místy vzrušená debata, při níž padaly i příměry srovnávající EU s někdejším Sovětským svazem či vulgární výrazy. Kritice se nevyhnul staronový šéf sboru José Barroso, i když zřejmě nejčastějším terčem kritika byla místopředsedkyně komise a šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Tu mnozí řečníci označili za nejslabší článek komise tvořené 18 muži a devíti ženami.
Catherine Ashtonová, vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku, je ukázkovým příkladem člověka, který nemá v Evropské komisi co dělat, řekl Jan Zahradil z ODS. Jiní jí vytýkali údajně slabé znalosti a zkušenosti na tak významný a dobře placený post.
Jednou z hlavních výzev, s nimiž se bude nová komise potýkat, bude hledání řešení současné vážné hospodářské a finanční krize či toho, jak spojit svět v rámci boje proti klimatickým změnám.
V komisi, která kupříkladu dává pokuty firmám za kartelové dohody nebo může státy pohnat k soudu kvůli nedodržování norem, bude Prahu zastupovat bývalý ministr pro evropské záležitosti Füle.
Füleho čeká těžká práce
Těšit se může na základní plat zhruba na úrovni 20.000 eur (523.000 korun) měsíčně, k němuž však patří příplatky. Na starosti bude mít rozšiřování EU. Hned ve středu ho čeká ostrý start, protože bude s europoslanci jednat o situaci na Ukrajině i o přístupových ambicích a šancích Chorvatska či Turecka na vstup do 27členného bloku.
Jsem komisařem z České republiky, a tohle je něco, co mi členství v Evropské komisi a veškerá ta nezávislost, která k tomuto postu patří, samozřejmě nikdy nevezme, řekl po hlasování Füle. Slíbil, že bude s Prahou intenzivně komunikovat, avšak zároveň připomněl, že komisaři jsou podle unijních norem nezávislí na domovských zemích, takže nelze čekat, že by za Česko přímo lobboval či od něj přijímal nějaké instrukce.
Bývalý dlouholetý diplomat Füle v komisi vystřídá někdejšího českého premiéra Vladimíra Špidlu, jenž měl na starosti sociální věci. Ten se vrátí pravděpodobně zpět do ČR, kde by mohl kandidovat za ČSSD do Senátu. Z Bruselu by měl Špidla jako bývalý člen komise dostávat rentu ve výši zhruba 100.000 korun měsíčně.
Komise měla fungovat již loni
Komise se v době, kdy EU prochází hospodářskou krizí, ujímá moci se zpožděním. Předpokládalo se, že začne fungovat od loňského listopadu; tento termín ale zhatily průtahy spojené s ratifikací Lisabonské smlouvy reformující unijní struktury.
Poté se počítalo s tím, že Evropský parlament o komisi rozhodne 26. ledna. I toto datum však padlo, protože bulharská kandidátka Rumjana Želevová při slyšení před zákonodárci neuspěla; a hrozilo, že kvůli ní bude nepřijatelná celá komise, o které europoslanci hlasují jako o celku. Nakonec Bulharsko vyslalo do Barrosova týmu dosavadní viceprezidentku Světové banky Kristalinu Georgievovou, čímž se cesta ke schválení Evropské komise definitivně otevřela.
Autor: Euroskop