10.02.2010
čtk
V Británii se nyní volí jednokolovým většinovým systémem, který zvýhodňuje hlavní dvě politické strany – konzervativce a labouristy. Po změně systému dosud volali především
liberální demokraté, kteří sice v posledních volbách získali 22 procent hlasů ale mají jen devět procent poslanců.
Australský model
Labouristická vláda premiéra Gordona Browna navrhla systém používaný v Austrálii, který zahrnuje preferenční hlasy. Přímo bude zvolen kandidát, který dostane více než polovinu hlasů ve volebním okrsku. Pokud nikdo tolik hlasů nezíská, rozdělí se hlasy nejslabšího kandidáta těm soupeřům, které jeho voliči zatrhli na druhém místě. Toto rozdělování hlasů pak pokračuje u dalších kandidátů, dokud není určen vítěz.
Labouristé o změnách volebního systému mluvili již po svém nástupu k moci v roce 1997, ale tehdejší premiér Tony Blair reformu zastavil. Nyní vláda přišla se změnami po skandálu kolem zneužívání poslaneckých náhrad, který otřásl důvěrou voličů v parlament i politiky vůbec.
Je to jen další hra?
Britští komentátoři i odpůrci labouristů tvrdí, že nynější reforma je jen snahou labouristů, jak strhnout na svou stranu iniciativu a získat image reformátorů před letošními volbami. Ty se musí uspořádat do začátku června, ale nejčastěji se mluví o 6. květnu.
Labouristé zaostávají v průzkumech za opozičními konzervativci. Jejich náskok se ale ztenčuje a není jisté, že získají nadpoloviční většinu poslanců. V takovém případě mohou labouristé vkládat naděje do koalice s liberálními demokraty, pro něž je volební reforma klíčová a kteří pro ni také v úterý hlasovali.
Šéf konzervativců David Cameron označil Brownovu reformu za cynický trik, který má odvést pozornost od skutečných reforem Dolní sněmovny. Vůdce liberálních demokratů Nick Clegg zase prohlásil, že Brown se stal zastáncem reformy na smrtelné posteli.
Referendum do října 2011
Přijatý návrh zákona předpokládá uspořádání referenda do října 2011. Otázkou je, zda návrh schválí do voleb i druhá komora parlamentu, Sněmovna lordů. Pokud by tomu tak nebylo, v případě vítězství konzervativců by osud reformy byl nejasný, protože konzervativci preferují nynější většinový systém.
Poslanci všech stran se ale shodli na dodatku, který zachovává napětí při volební noci a nařizuje volebním komisím, aby začaly sčítat hlasy nejpozději za čtyři hodiny od uzavření volebních místností. Při projednávání zákona ministr spravedlnosti Jack Straw kritizoval fakt, že stále více volebních komisí prý z pohodlnosti začíná počítat hlasy až druhý den ráno.
Autor: Euroskop