10.02.2010
čtk
Podle zprávy přichází každoročně státní pokladny kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur. Jestli chce být Evropa efektivní v boji proti daňovým únikům, musí prolomit bankovní tajemství v celé Evropě, uvedli ve společném prohlášení autoři zprávy Magdalena Alvarezová a Leondardo Domenici.
V současnosti je podobná výměna informací velmi komplikovaná a možná prakticky jen v případě podezření z trestné činnosti. V některých případech však není kvůli bankovnímu tajemství možné získat informace vůbec.
Členské státy EU o podobných návrzích jednají již delší dobu. Zatím se ale nikdy nepodařilo najít shodu – proti jsou především Rakousko a Lucembursko.
Parlament se plete kam nemá
Postup parlamentu se nezamlouvá všem europoslancům, protože Evropský parlament nemá právo zasahovat do daňové suverenity členských států EU.
Dnes si mohou státy vyměňovat citlivé informace v případě podezření nebo pochybností. Nově by měla být výměna informací automatická a hlavně povinná, uvedl český europoslanec Ivo Strejček (ODS), který hlasoval, stejně jako jeho straničtí kolegové, proti přijetí zprávy. Podle něj v současnosti roste v Evropské unii tlak na soustředění informací do jednoho místa, což prosazují především Španělé, Francouzi a Němci.
Autor: Euroskop