12.02.2010
čtk
Po ruském prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, který ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi blahopřál hned po nedělních volbách, nové hlavě státu ve čtvrtek gratulovali i americký prezident Barack Obama a vedení Evropské unie. Až do včera byli západní politici spíše zdrženliví. Když už něco ocenili, nebyl to Janukovyč, ale hladký průběh voleb, případně ukrajinský lid. Poražená soupeřka, premiérka Julija Tymošenková výsledky voleb dosud neuznala.
Mírumilovné vyjádření politické vůle ukrajinských voličů je další pozitivní krok při posilování demokracie na Ukrajině, uvedl Bílý dům v tiskové zprávě o Obamově telefonátu novému ukrajinskému prezidentovi. Oba státníci se podle ní také shodli na důležitosti pokračování spolupráce při nešíření jaderných zbraní. Prezidenti si rovněž navzájem popřáli úspěchy svých sportovců na zimní olympiádě ve Vancouveru.
Novému ukrajinskému prezidentovi blahopřála i Evropská unie. Oficiálně tak uznala Janukovyčovo vítězství, přestože jeho rivalka Julija Tymošenková legitimitu hlasování zpochybnila, a slíbila Ukrajině pomoc. Z celého srdce vám blahopřeji k vašemu nedávnému zvolení prezidentem Ukrajiny, uvedl prezident EU Herman Van Rompuy. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso Janukovyčovi zaslal nejsrdečnější blahopřání.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zase v dopise Janukovyčovi napsal, že ukrajinský lid si vybral při svobodných, pluralitních a demokratických volbách. Je to vítězství demokracie na Ukrajině a model pro celý region, uvedl Sarkozy. Francie bude na vaší straně a bude usilovat o posilování a prohlubování bilaterálních vztahů s vaší zemí, jak politických, ekonomických, tak kulturních, ujistil Sarkozy.
Janukovyč, kterého podle všeobecného přesvědčení ve volbách podporovala Moskva, se k moci vrátil poté, co ho od ní odstavila takzvaná oranžová prozápadní revoluce v roce 2004. Janukovyčova soupeřka a někdejší protagonistka oranžové revoluce Julija Tymošenková v nedělních volbách prohrála.
Autor: Euroskop