Trichet: Je třeba zvýšit dohled nad Řeckem

15.02.2010
čtk-aktualizace

Ekonomické indikátory Řecka je třeba pozorně sledovat a je nutné nad nimi zvýšit dohled. Řekl to prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Řecko se podle něj v minulosti odchýlilo od trajektorie a pokud se má teď vypořádat s problémy, bez zavedení zvláštních opatření to nepůjde. Řecko je prý jedinou zemí, s kterou mají ostatní členové EU problémy.

Celé Řecko si musí uvědomit, že musí napravit trajektorii, z které se odchýlilo, podotkl Trichet ve vysílání francouzské televizní stanice LCI. Evropské země požadují, aby Řecko přijalo nezbytná zvláštní opatření, aby byl jejich revitalizační plán věrohodný, dodal Trichet. Situací Řecka se minulý týden zabýval mimořádný summit EU, na konkrétní pomoci se ale členské země EU nedohodly.

Trichet řekl, že dodržování závazků po Řecku nechce specificky některá z členských zemí Evropské unie, ale celý blok jednotně. V odpovědi na dotaz, zda problémy eurozóně způsobují také jiné země, například Španělsko a Portugalsko, ale Trichet dodal, že Řecko je jedinou zemí, s kterou mají členové EU problémy.

Většina Němců chce vystoupení Řecka z eurozóny

Nemilosrdně se k problémům silně zadluženého Řecka staví Německo, kde si většina lidí přeje, aby bylo Řecko v případě nutnosti z eurozóny vyhozeno. Výsledky průzkumu zveřejněné v neděli také ukazují, že více než dvě třetiny Němců jsou proti tomu, aby ostatní členské země do Atén posílaly miliardy eur finanční pomoci.

ECB se minulý týden dohodla s Evropskou komisí, že budou společně postup Řecka sledovat. Lídři EU však nedokázali předložit konkrétní plán pomoci, takže není jasné, jak by měla pomoc Řecku vypadat. Musíme mít prostředky k tomu, abychom se dostali ke všem informacím, které potřebujeme, podotkl Trichet ke sledování situace v Řecku.

Summit EU se dohodl na pomoci Řecku

Eurozónu trápí „prasata“

Dravci začínají kousat do eura

Než to v Řecku praskne

Řecko upadlo v nelibost finančních trhů, protože přiznalo nesrovnalosti ve statistice. Ukázalo se totiž, že rozpočtový deficit Řecka za loňský rok vystoupil na 12,7 procenta hrubého domácího produktu, což je více než čtyřnásobek povolené tříprocentní hranice. Skutečná výše deficitu je také asi trojnásobkem původně odhadovaného deficitu.

Situací Řecka se bude zabývat schůzka ministrů financí EU. Dnes budou jednat ministři eurozóny, tedy takzvaná euroskupina. Ta se ale bude patrně více věnovat volbě viceprezidenta Evropské centrální banky. Na úterý je plánována schůzka Ecofin, což jsou ministři financí všech zemí EU. Pozorovatelé ale neočekávají, že by ministři přijali nějaká konkrétní opatření, jak situaci Řecka vyřešit nebo jak konkrétně Řecku pomoci.

Oživení řecké ekonomiky bude podle Tricheta záviset na postoji domácností a podniků. Ty prý nejprve budou muset obnovit důvěru ve stav veřejných financí. Jestliže domácnosti nemají důvěru, nebudou utrácet. Pokud firmy nemají důvěru, nebudou investovat, upozornil Trichet.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek