Lucembursko: Eurozóna musí Řecku pomoci, i finančně

27.02.2010
čtk

Členové eurozóny se musí postavit za Řecko a nedovolit, aby jeho problémy ohrožovaly celý hospodářský blok. V rozhovoru pro německý ekonomický list Handelsblatt to řekl lucemburský ministr financí Luc Frieden. Eurozóna tak podle něj nemá jinou možnost než Řecku pomoci.

Každý členský stát se musí řídit pravidly eurozóny. Nedovolíme, aby se Řecko stalo rizikem řekl ministr. Evropská unie už dříve slíbila, že Řecku pomůže, nikdy ale neřekla, v čem bude pomoc spočívat. Až teď z úst lucemburského ministra otevřeně zaznívá, že dohodnutou pomocí se rozumí i pomoc finanční.

Žádnou jinou možnost ani nemáme. Evropa je skupinou, která se vzájemně podporuje, řekl Frieden. Dodal ale, že považuje za škodlivé, když se problémy některé země ihned stanou terčem spekulantů. Žádná země eurozóny nezbankrotuje, řekl.

Řecko se potýká s vážnými finančními problémy, které ohrožují stabilitu celé eurozóny. Dluhová krize v Řecku způsobuje pokles kurzu eura a negativně se projevuje i na dluhopisových trzích. Investoři tak ztrácejí zájem o cenné papíry zemí na periferii eurozóny, což je hlavně Portugalsko a Španělsko.

Zatímco evropští lídři vyslovili Řecku podporu, jak se eurozóna skutečně zachová, to bude záležet hlavně na Německu. To je největším členem eurozóny, a tedy i klíčovým hráčem. Německo je v rámci eurozóny považováno za ostrov stability celého hospodářského bloku, právě Německo ale otevřeně dává najevo, že představa finančně pomoci Řecku se mu nelíbí.

Německá kancléřka Angela Merkelová si je dobře vědoma, co si o pomoci Řecku myslí řadoví Němci, a proto se zdráhá poslat do Atén nějaké peníze. Představa finanční záchrany Řecka se nelíbí ani jejím koaličním partnerům, proto lze čekat, že Merkelová neudělá v nejbližších dnech nic, co by mohlo vypadat jako záchrana Řecka penězi německých daňových poplatníků.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek