Barroso: Řecko může při reformách počítat s podporou EU

04.03.2010
čtk

Evropská unie podporuje nová úsporná opatření, k nimž se zavázala řecká vláda, a slibuje, že bude s Řeckem solidární. Řekl to včera předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řecko má teď podle něj šanci realizovat ambiciózní plán, který na letošní rok počítá s citelným snížením rozpočtového deficitu. Nové škrty se ale nelíbí odborům, které plánují další stávky.

Řecká vláda na včerejším krizovém zasedání rozhodla, že sáhne k dalšímu snížení výdajů. Díky nim by měl rozpočet získat dalších asi 4,8 miliardy eur (zhruba 123,6 miliardy Kč). Navrhované úspory dosahují až dvou procent hrubého domácího produktu a mají Řecku pomoci snížit rozpočtový deficit z loňských 12,7 procenta na 8,7 procenta HDP.

Ambiciózní program Řecka na snížení fiskální nerovnováhy teď bude možné realizovat, řekl Barroso. Pokud jde o komplexní otázku solidarity s Řeckem, samozřejmě jsme vždy byli solidární se všemi členskými zeměmi a budeme solidární i v budoucnu. Řecko může s tou solidaritou počítat, řekl předseda EK.

Řecko možná požádá o pomoc Mezinárodní měnový fond

S výsledkem krizového zasedání řeckého kabinetu je spokojeno i Německo, navzdory Barrosem deklarované solidaritě se ale Berlín k žádné pomoci Řecku nezavázal a všeobecnou euforii naopak tlumil. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu poznamenal, že nemůže vyloučit, že se jeho země obrátí s žádostí o pomoc na Mezinárodní měnový fond.

Představitelé měnového fondu sice plán dalších fiskálních opatření Řecku pochválili, zároveň ale tamní úřady vyzvali, aby naplánovaly a zavedly reformy, které zvýší produktivitu a růst. Program dalších úspor ale podle MMF i tak bude rozhodujícím krokem vpřed. Jsme připraveni úřady podpořit při realizaci těch plánů poskytnutím odborné pomoci, uvedl fond.

Zhruba stejně jako Evropská unie chválil plán úsporných opatření v Řecku i předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. Euroskupina sdružuje ministry financí všech 16 zemí eurozóny, kam patří i Řecko. Plán počítá s dalším snížením výdajů, především s úsporami na mzdách ve veřejném sektoru, jeho součástí je také zvýšení daní.

Nejdůležitější je, aby fiskální opatření byla zavedena v plné míře a včas, a to spolu s přesvědčivými strukturálními reformami, řekl Juncker. Je to důležité i pro celkovou finanční stabilitu eurozóny, dodal šéf euroskupiny. Připomněl také, že v případě nutnosti je eurozóna připravena ke koordinovanému zásahu. A podobně se vyslovila rovněž Evropská centrální banka (ECB).

Je zde vidět silné odhodlání řecké vlády splnit fiskální cíle, které si vytyčila ve svém programu stability, uvedla ECB. Tento rozhodný program fiskálních a strukturálních reforem pomůže řeckým občanům, neboť řecké ekonomice umožní překonat současné obtíže a spolu s růstem zaměstnanosti ji ve střednědobém výhledu vrátí na cestu udržitelného růstu, poznamenala ECB.

Premiér Papandreu navštíví Merkelovou

Řecký premiér Jorgos Papandreu v pátek odlétá do Berlína, kam si jej pozvala kancléřka Angela Merkelová. Lidé z okolí Merkelové ale upozorňují, že Papandreu se od Němců žádné pomoci nedočká. To dnes dala najevo rovněž Merkelová.

Chci jasně říci, že v pátek to nebude o žádné pomoci Řecku, ale o dobrých vztazích mezi Německem a Řeckem, řekla Merkelová. Řecko si podle ní musí dát své záležitosti samo do pořádku, žádná alternativa prý neexistuje. Kancléřka ale řekla, že postup řecké vlády v otázce řešení vysokého zadlužení je pro finanční trhy důležitým signálem, který by měl přispět ke stabilizaci kurzu eura.

Odbory připravují další stávky

S dalším utahováním opasků se ale nechtějí smířit řečtí občané, i když vážnost situace si většinou uvědomují. Největší odborová organizace zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE dnes uvedla, že ještě na březen svolá další stávky. Jejich cílem je protestovat proti dalším úsporným opatřením, která dnes vláda schválila.

Svoláme další stávky a začneme s nimi na konci tohoto měsíce, řekl podle agentury Reuters mluvčí odborářů Stathis Anestis. Jsou to nespravedlivá opatření namířená proti zaměstnancům. Jen prohloubí recesi, řekl odborář. Kdy přesně se budou stávky konat, o tom se podle něj rozhodne až v následujících dnech.

V úterý už stávku avizoval největší odborový stav zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY. Cílem stávky, která se má konat 16. března, je také protest proti novým úsporným opatřením.

Kroky řecké vlády pozorně sledují i mezinárodní ratingové agentury, jejichž hodnocení je klíčové pro finanční trhy a přímo ovlivňuje, za jakých podmínek si Řecko bude na finančních trzích půjčovat další peníze. Agentura Fitch Ratings sdělila, že plán dalších úsporných opatření je krok správným směrem, důvod ke změně ratingu to ale není.

Příznivěji hodnotí kroky řecké vlády konkurenční ratingová agentura Moody’s Investors Service. Dodatečné úspory v objemu 4,8 miliardy eur jsou podle Moody’s jasnou ukázkou toho, že vláda je odhodlána znovu získat kontrolu nad veřejnými financemi. Moody’s ovšem poznamenala, že kvůli horším ekonomickým vyhlídkám by mohla snížit ratingy pěti řeckých bank.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek