05.03.2010
čtk
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přicestoval včera vpodvečer do Česka. ČTK to řekl vládní mluvčí Roman Prorok. Dnes bude šéf aliance jednat s českými představiteli. Rasmussena bude například zajímat to, jak se parlament vypořádá s vládním návrhem navýšit českou účast armádního kontingentu v Afghánistánu. Posilování jednotek alianční mise ISAF v Afghánistánu je totiž součástí strategie USA a Severoatlantické aliance na vyřešení složité bezpečnostní situace v zemi.
Český kabinet navrhuje vyslání dalších 55 lidí a dvou radarů. Sněmovní branný výbor to nepodpořil. Parlament dosud pro letošní rok schválil nasazení až 535 vojáků v Afghánistánu.
Rasmussen se setká s premiérem Janem Fischerem a se šéfy ČSSD a ODS Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem. ČSSD už dala najevo, že navýšení odmítá, naopak zástupci ODS jsou pro. Generální tajemník pohovoří též s ministrem zahraničí Janem Kohoutem a zástupci armády. Budou jednat o strategické koncepci NATO, vztazích aliance s Ruskem a roli aliance v globální společnosti.
Vondra a Kohout: NATO by mělo udržet rovnováhu mezi obranou členů a misemi
Kohout nedávno řekl, že nová koncepce NATO by měla posílit obranné záruky pro státy střední a východní Evropy. Podobně se vyjádřil také senátor ODS Alexandr Vondra, bývalý vicepremiér a někdejší velvyslanec v USA. Podle obou by NATO mělo udržet rovnováhu mezi zahraničními misemi a tradiční obrannou svých členů.
Rasmussen se v minulých dnech v USA vyslovil pro spolupráci aliance s Moskvou při budování systému protiraketové obrany. Česko a Polsko figurovaly v původních plánech Američanů na vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě. Záměr ale Washington po nástupu prezidenta Baracka Obamy začal přehodnocovat. Nový projekt by měl zahrnout celou alianci; podle Kohouta je dobře, že v něm Česko bude hrát aktivní roli. Neočekává však, že v ČR vznikne nějaký velitelský post, ale spíš post určený k výměně informací.
Ke vztahům EU a NATO Rasmussen ve španělském městě Palma de Mallorca nedávno uvedl, že by měly mít těsnější vojenské i politické vztahy. Zvlášť je to podle něj důležité v regionech, v nichž mají oba bloky své síly.
Při své návštěvě Česka by čeští zástupci Rasmussena mohli informovat také o iniciativě pro větší využití vrtulníků typu Mi v misích NATO. V čele iniciativy stojí Česká republika, podporují ji Američané.
Minulý rok si Česko připomnělo deset let od svého vstupu do NATO. Prahu při té příležitosti loni v březnu navštívil tehdejší generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer. Rasmussen bude v Česku od svého nástupu loni v srpnu do funkce poprvé. Nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ukázal, že většina lidí považuje alianci za potřebou organizaci.
Autor: Euroskop