08.03.2010
čtk
Zaměstnán domácími bitvami na poli zdravotnictví a ekonomiky se americký prezident Barack Obama v zahraniční agendě téměř odmlčel. Až do neděle, kdy se několik zásadních věcí trochu přece jenom pohnulo. První z nich – Irák, druhá přistoupení Palestinců na nepřímé rozhovory s Izraelem za zprostředkování USA, dále přestoupení frakce afghánských radikálů k afghánské armádě a údajné dopadení hledaného Američana v Pákistánu. Přesto však zásadní výzvy Obamovy zahraniční politiky zůstávají nevyřešeny a hnisají, napsala agentura AP.
Obama podnikl loni devět zahraničních cest a sliboval na nich změnu americké politiky. Tu největší na Blízkém východě, kde chtěl obnovit mírové rozhovory. Izrael se tomu účinně ubránil, takže naděje je pouze na nepřímý dialog. Do oblasti se proto vrací Obamův zvláštní zmocněnec George Mitchell, který bude prostředníkem. Tento týden mu bude nápomocen také viceprezident Joseph Biden.
Naplnění slibů je nejblíže v Iráku
Co do plnění někdejších slibů to pro Obamu nejlíp vypadá v Iráku. Jeho obyvatelé v neděli zvolili nový parlament a Obama prohlásil, že teď je jasné, že budoucnost patří Iráčanům. Bude tak moci do léta stáhnout bojové jednotky, jak slíbil, a do konce příštího roku pak zbývajících 50.000 lidí. V tomto případě se Obama blíží svému předvolebnímu slibu, že ukončí válku v Iráku a přesune pozornost na Afghánistán.
Nejpalčivější téma zahraniční politiky se ale kupředu nijak nepohnulo. Írán totiž přes Obamovy nabídky k dialogu nepřestal zbrojit a vývoj atomové bomby zřejmě ještě urychlil. USA proto s evropskými partnery připravují čtvrtou rezoluci proti Íránu a získaly na svou stranu do určité míry i Rusko. Překážkou všem však zůstává Čína s právem veta v Radě bezpečnosti OSN. Její neochota sankce podpořit je tak velká, že to nejlepší, čeho se lze od ní nadít, je to, že se zdrží hlasování.
Číně roste sebevědomí
Rostoucí ekonomické svaly dodaly Číně větší váhu na mezinárodním jevišti. Nijak se netají tím, že se jí nelíbí zbrojní obchody USA s Tchaj-wanem ani Obamovo přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
Rusko, které v minulosti vůči Íránu zastávalo podobný postoj jako Čína, je v tomto ohledu nyní povolnější, ale zato se loudá při vyjednávání o nové odzbrojovací smlouvě, která má nahradit už vypršelou smlouvu START. Nejdřív se zdálo, že je dohoda nadosah, protože se Obama vzdal plánu svého předchůdce na vybudování prvků protiraketové obrany v ČR a Polsku. Záměr umísit protiraketový štít do Rumunska a Bulharska však rozhovory o náhradě smlouvy START znovu zabrzdil.
Globální politická realita tak maří Obamovu zahraniční agendu. Loni vyjel do zahraničí devětkrát a podařilo se mu vylepšit obrázek Ameriky. Teď však kalendář jeho zahraničních cest prořídl tak, že na tu první vyjede až tento měsíc, a to do Asie.
O to aktivnější bude muset být ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která bude pravděpodobně cestovat bez oddechu, a ve své zprostředkovací misi také Mitchell. Obama tak bude moci zůstat doma a soustředit se na záchranu domácích problémů.
Autor: Euroskop