08.03.2010
čtk
Zásadní reformy, které měly milionům soukromých investorů v Evropě snížit náklady na obchodování s akciemi, se minuly účinkem. Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT), který se opírá o zprávu Evropské federace investorů (EFI). Naopak se ukazuje, že ze směrnice, kterou Evropská komise zavedla v roce 2007, měli prospěch velcí institucionální obchodníci.
Zpráva federace EFI tak odporuje proklamacím Evropské komise, podle nichž hluboké reformy v rámci směrnice o trzích finančních nástrojů (Mifid – Markets in Financial Instruments Directive) snížily transakční náklady. Podle komise vznikla konkurence mezi jednotlivými kanály, přes které individuální investoři mohou obchodovat.
Podle FT budou námitky federace EFI znamenat pro komisi tvrdý úder. Brusel totiž na směrnici hodně vsázel a předpokládal, že na kapitálových trzích v Evropě bude možné obchodovat levněji.
Směrnice Mifid byla průkopnickým projektem, jehož cílem bylo v Evropě podpořit kulturu investování do akcií po vzoru Spojených států. Ty mají propracovaný kapitálový trh a část úspor v akciích má v USA prakticky každá rodina.
O totéž se snažili také evropští politici. Jednak doufali, že směrnice Mifid přesvědčí běžné investory, aby nasměrovali část úspor na finanční trhy, jednak počítali s tím, že díky direktivě se snáze uchytí také soukromé penzijní fondy. Pokud by se představa naplnila, odlehčilo by to i rozpočtům jednotlivých evropských zemí.
Myšlenka se přesto zčásti uchytila. Zmizelo totiž takzvané pravidlo koncentrace, podle něhož se akcie té které firmy obchodovaly pouze na burze domovského státu. To už teď neplatí, díky čemuž mohly v Evropě vzniknout nové obchodní platformy jako je Chi-X Europe, Turquoise a BATS Europe. Ty nabízejí nižší poplatky a rychlejší elektronické obchodování, než jakého je možné dosáhnout na běžných akciových burzách.
Autor: Euroskop