Ve Francii se konaly krajské volby

14.03.2010
čtk

Za test spokojenosti voličů s vládou prezidenta Nicolase Sarkozyho je považováno první kolo krajských voleb, které se dnes konalo ve Francii. Voliči rozhodovali o obsazení 1880 křesel v regionálních správách. Podle dnešních průzkumů obě hlavní strany, Sarkozyho konzervativci a socialisté, získají zřejmě shodný počet hlasů. Pokud žádná strana v prvním kole nezíská absolutní většinu, uskuteční se za týden druhé kolo hlasování. Účast v dnešním hlasování byla velmi nízká.

Předvolební průzkumy naopak naznačovaly, že na vlně popularity mezi voliči se svezou socialisté, kteří by tak podle AP mohli uštědřit porážku Sarkozyho konzervativnímu Svazu pro lidové hnutí (UMP). Lidé současnou vládu, která je u moci od roku 2007, kritizují za neschopnost ochránit v době hospodářské krize pracovní místa. Předvolební kampaň také ovlivnily nesnáze s integrací milionů muslimů do francouzské společnosti a otázky zámořských regionů v karibské oblasti a Indickém oceánu.

Vůdkyně opozičních socialistů Martine Aubryová, jejíž straně delší dobu chybí politická vize a potýká se s vnitřním rozkolem, řekla, že doufá ve velkolepý úspěch, tedy převahu levice ve všech regionech.

Socialisté v posledních volbách v roce 2004 ovládly 20 z 22 regionů kontinentální Francie. UMP by rád získal ztracené posty zpět, ale průzkumy mezi voliči podle AP naznačují, že levice si většinu udrží.

Sarkozy se s manželkou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou k urnám dostavili v Paříži. Před volební místností si potřásli rukou se skupinou přihlížejících. V severofrancouzském Lille odvolila Aubryová.

Velký počet voličů však pravděpodobně zůstal doma. Průzkumy tento týden účast odhadovaly na 50 procent z 45 milionů registrovaných voličů. V poledne však účast lehce přesahovala 16 procent, podle ministerstva vnitra je to o 2,48 procenta méně než při volbách před šesti lety.

Hlasovací systém je podle DPA pro voliče velmi komplikovaný. V seznamech kandidátů se pravidelně střídají mužská a ženská jména. Tři čtvrtiny mandátů budou proporcionálně rozděleny mezi strany, které získaly více než pět procent hlasů. Nejsilnější strana pak navíc jako bonus dostane 25 procent zbývajících míst, čímž by měla být zajištěna stabilní většina.

Protože Sarkozyho stoupenci projevili o kampaň malý zájem, volby se podle agentury AP staly příležitostí pro ty, kteří chtějí s prezidentem kdysi slibujícím, že z Francie učiní ekonomickou mocnost, vyjádřit nesouhlas.

Podle dnešních průzkumů získají UMP a socialisté shodně 29 procent hlasů. Následovat by je měla zelená Europe Ecologie, která získala na oblibě díky obavám z globálního oteplování.

Případného druhého kola plánovaného na 21. března se zúčastní jen ty strany, které získaly přes deset procent odevzdaných lístků. Frakce s více než pěti a méně než deseti procenty hlasů mohou v druhém kole kandidovat jen společně se stranami, které nutnou hranici překonaly.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek