16.03.2010
čtk
Ministři financí EU se dnes v Bruselu nedohodli na regulaci takzvaných hedgeových fondů. Novináře o tom dnes informovalo španělské předsednictví EU. Fondy by podle nových pravidel, která navrhuje Evropská komise, měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Hedgeové fondy si totiž při obchodování na burze pomáhají takzvaným pákovým efektem, kdy nakupují cenné papíry i za vypůjčené peníze.
Proti jejich přílišné regulaci se staví především Britové, protože se bojí o oslabení vlivu Londýna, který patří mezi největší světová finanční centra. Fondy se však během finanční a hospodářské krize dostaly pod palbu kritiky ze strany některých politiků a komentátorů za to, že využívají kontroverzních postupů. Mohou totiž spekulovat na pokles cen akcií, čehož hojně využívaly také u akcií bank, které se dostaly do problémů. V tom údajně spočívá také jejich vliv na celkový propad akciových trhů.
Nová pravidla by se podle původního návrhu vztahovala na hedgeové fondy, které spravují majetek alespoň za 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy Kč). To je i tak mnohem méně, než s jakou částkou počítaly původní předběžné návrhy. Větší regulace by se měla týkat i takzvaných společností soukromého kapitálu (private equity), které mají ve správě alespoň 500 milionů eur (zhruba 13 miliard korun).
Podle českého ministra financí Eduarda Janoty se nicméně EU zatím dohaduje především o pravidla regulace ve vztahu k zemím mimo unii. Původní návrh komise předpokládá, že by v unii zřejmě vůbec nemohly působit, pokud by s regulací nesouhlasily. Fondy registrované mimo Evropskou unii by sice mohly své služby nabízet investorům z EU, v takovém případě by si ale evropské úřady musely nejprve ověřit, že tyto fondy ve své domovské zemi podléhají podobné regulaci, jaká platí v EU. Podobný by musel být rovněž dohled či požadavky na výměnu daňových informací s ostatními zeměmi.
Musím říct, že my nejsme pro přeregulaci, a za druhé, pakliže budou rozumná opatření v této oblasti přijata, jsme ochotni o nich diskutovat a případně je podpořit, uvedl Janota. Podle diplomatických zdrojů nicméně Češi patří k jedněm z nejvýznamnějších odpůrců současného návrhu na regulaci hedgeových fondů.
Čechům se podle informací ČTK nelíbí především případné dohody mezi regulačními orgány z jednotlivých členských států EU a zemí mimo unii. Ty by měly právě umožnit, aby fondy mohly podnikat na území států evropské sedmadvacítky i takzvaných třetí zemí. České ministerstvo financí se údajně obává, že podobné bilaterální dohody budou mezi sebou uzavírat jen takzvaní velcí hráči (například USA, Velká Británie, Francie či Německo) a na menší, včetně Česka, se nedostane. Menší státy by tak zůstaly zcela mimo jednu část finančních trhů.
Autor: Euroskop