Řecko údajně zvažuje požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond

18.03.2010
čt-aktualizace

Řecká vláda uvažuje, že se o pomoc v dlužnické krizi obrátí na Mezinárodní měnový fond, protože již ztrácí naději, že by se mohla od summitu Evropské unie 25. března dočkat nějaké konkrétní podpory. Uvedl to dnes zpravodajský servis Dow Jones Newswire s odvoláním na nejmenovaného řeckého činitele.

Stále chceme, aby řešení zůstalo v rámci Evropské unie, nevypadá to však dobře, řekl činitel. Pokud nevzejde ze summitu EU 25. března jasná podpora, budeme se muset rozhodnout, kam se obrátit. Na stole je řada scénářů, z nichž prvořadý je scénář s MMF, dodal. Zpráva dnes ráno srazila kurz eura o půl procenta dolů na 1,3670 USD.

Alternativu požádat o pomoc MMF zatím řečtí a evropští představitelé odmítali v obavách, že by to narušilo prestiž EU a eura. S pomocí od fondu jsou také spojeny tvrdé podmínky pro veřejné finance, zejména škrty v sociálních výdajích. Řecku však hrozí státní bankrot, pokud nezíská v příštích týdnech a měsících na vyrovnání splatných dluhů desítky miliard eur.

Pro zapojení MMF jsou Finsko, Nizozemí a Itálie

Jednota v eurozóně v pohledu na zapojení MMF do pomoci Řecku se však hroutí. Pro tento krok se již vyslovují nejméně tři členové – Finsko, Nizozemsko a Itálie – a to v případě, že Řecko nebude během příštích dvou měsíců schopno získat peníze k refinancování dluhu za rozumných nákladů, zjistil na základě sdělení evropských vládních činitelů britský list Financial Times.

Snahu o omezení role MMF v pomoci Řecku vedly Francie a Španělsko. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble zase minulý týden navrhl založení Evropského měnového fondu, který by mohl zemi v krizi výměnou za pomoc naordinovat podobně tvrdou léčebnou kúru jako MMF. Proces vzniku takové instituce by však vzhledem k nutnosti změny evropských smluv byl příliš dlouhý a nejistý.

Řecká socialistická vláda, nespokojena s vyhýbavým a nejednoznačným postojem evropských partnerů, případnou žádost o pomoc od MMF nikdy nevyloučila. Mluvčí řecké vlády ve středu uvedl, že pokud náklady na nové výpůjčky zůstanou přehnaně vysoké, pak bude pomoc od MMF samozřejmě možností, kterou budeme sledovat. Řecko nyní platí za nové půjčky zhruba dvojnásobné úroky než Německo a většina jiných zemí eurozóny.

Prohlubují se neshody Řecka s Německem

Řecký představitel dnes rovněž uvedl, že ohledně řešení řecké krize se prohlubují neshody zejména s Německem. Berlín se v obavě z budoucích následků staví proti spěšné pomoci Řecku a trvá na tom, že hlavní díl odpovědnosti leží na úsporném plánu řecké vlády. Německá kancléřka Merkelová ve středu uvedla, že do budoucna je třeba ustavit mechanismus, který by umožnil vylučovat z eurozóny země, které trvale neplní ekonomické podmínky.

Ve vládě sílí přesvědčení, že jediným řešením bude MMF, citovala Dow Jones Newswire řeckého činitele. O načasování žádosti o pomoc se rozhodne až po summitu EU, podle činitele by to však mohlo být těsně před prodlouženým víkendem 2.-4. dubna, který by poskytl finančním trhům čas na absorbování této zprávy.

MMF již od letošního roku poskytuje Řecku technickou podporu. Jeho inspektoři také studují na místě situaci veřejných financí, aby si udělali vlastní obrázek.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek