Německo prý připouští zapojení MMF do pomoci Řecku

19.03.2010
čtk

Německo signalizovalo, že mění názor na finanční pomoc Řecku a připouští možnost zapojit do ní Mezinárodní měnový fond společně s Evropskou unií podle vzoru společných balíků pomoci pro Lotyšsko a Maďarsko z roku 2008. Uvedly to dnes s odvoláním na zdroje z německé vlády a vládní koalice ekonomické listy Financial Times (FT) a The Wall Street Journal (WSJ). Spekulace o zapojení MMF do řešení řecké dlužnické krize sílí a ve středu se objevily zprávy, podle nichž řecká vláda uvažuje o podání žádosti k fondu již na počátku dubna.

Kancléřka Angela Merkelová je otevřena finanční účasti MMF v případném balíku pomoci pro Řecko, sdělil nejmenovaný německý činitel podle WSJ. Poslanec vládní CDU Michael Meister britskému FT řekl, že kdyby byla potřeba pomoci akutní, Řecko bude muset akceptovat opatření stanovená MMF. Financování pomoci by pak podle něj muselo být sjednáno mezi fondem a členy eurozóny. Zdroje však zdůrazňují, že účast MMF na pomoci rozhodně není jedinou uvažovanou alternativou.

Řecko tlačí na EU, aby se na summitu příští týden jasně vyjádřila ohledně pomoci v jeho krizi. Hrozí, že pokud takové vyjádření nedostane, bude muset uvažovat o jiných opatřeních. Alternativu požádat o pomoc MMF zatím řečtí a evropští představitelé odmítali v obavách, že by to narušilo prestiž EU a eura.

S pomocí od fondu jsou také spojeny tvrdé podmínky pro veřejné finance, zejména škrty v sociálních výdajích. Řecku však hrozí státní bankrot, pokud nezíská v příštích týdnech a měsících na vyrovnání splatných dluhů desítky miliard eur.

Zapojení MMF má oslabit nesouhlas německé veřejnosti s pomocí Řecku

Podle německých činitelů by zapojení MMF mohlo zabránit tomu, aby finanční záchranu Řecka Evropskou unií zamítl německý ústavní soud s odkazem na článek smlouvy o EU, která takovou pomoc v zásadě zakazuje. Berlín spolu s Francií a dalšími zeměmi eurozóny dosud sdílel odpor k přizvání fondu, protože by to ukázalo neschopnost Evropy řešit vlastní ekonomické problémy a umožnilo by, aby do věcí eurozóny mluvily USA, největší podílník MMF.

Z podobného důvodu pomoc MMF zásadně odmítá Evropská centrální banka. Ta se bojí, že EU by ztratila kontrolu nad vývojem v Řecku a že by to narušilo nezávislost banky. Prezident ECB Jean-Claude Trichet označil tento měsíc alternativu MMF jako poskytovatele pomoci za nevhodnou.

Posun v postoji Německa je pro řešení řecké krize zásadní, může však na nadcházejícím summitu vést ke konfrontaci s ostatními členy EU. Řečtí činitelé naznačují, že největší bariérou pro dohodu o pomoci je právě Berlín, kvůli němuž EU nabízí zatím jen verbální podporu a zdůrazňuje, aby si Řecko samo pomohlo z krize zásadní reformou veřejných financí.

Německo podle pozorovatelů nehodlá pomáhat Řecku z nějaké falešné solidarity vůči zemi, která dlouhodobě neplní závazky člena eurozóny, žije si nad poměry a zakrývá to podvody; jeho hlavní snahou je zachovat ve svém vlastním zájmu stabilitu eura. Velká většina Němců je proti jakékoli pomoci Řecku a Merkelová je podle německých zdrojů přesvědčena, že zapojení MMF by odpor veřejnosti a zákonodárců zmírnilo.

Řecko potřebuje jen letos 53 miliard eur

Pro Řecko je nyní situace akutní, protože v dubnu a květnu musí sehnat k obsluze svého vysokého dluhu 20 miliard eur a za celý tento rok 53 miliard. Řečtí vládní činitelé žádají EU o rychlé vyjádření a říkají, že žádostí k MMF nemají co ztratit, protože už teď razantním škrtáním výdajů a zvyšováním daní dělají v podstatě to, co by fond po nich chtěl. Rozdíl je jen v tom, že zatímco nyní má Řecko nejisté vyhlídky na získání velmi drahých úvěrů, s MMF by měl k penězům jistý přístup za nižších nákladů a ostuda by padla na ostatní země EU.

Získat peníze na finančních trzích je nyní pro Řecko kvůli neúnosně vysokým požadovaným úrokům vysoce nevýhodné. Krize věrohodnosti Řecka v očích investorů zvýšila od konce loňského roku úroky, které Atény platí za nové úvěry, na zhruba dvojnásobek německých úroků.

Někteří analytici říkají, že MMF je nyní pro Řecko jedinou možností, protože je zapotřebí věrohodná vnější instituce, která poskytne peníze a zároveň Atény donutí k reformám. To, jak se v kauzách řeckých statistických podvodů několikrát ukázalo, EU nedokáže. Jediný věrohodný subjekt, který má prostředky k zásahu, je MMF, napsali podle agentury Reuters na webu ekonomové Simon Johnson a Peter Boone.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek