14.04.2010
čtk
Letos v lednu průmyslová produkce v eurozóně rostla o 1,6 procenta a v EU o 1,7 procenta, což ekonomové označovali za další příznak končící hospodářské recese. Evropský průmysl roste i v meziročním srovnání. Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku produkce v únoru vzrostla o 4,1 procenta v eurozóně a o 3,5 procenta v celé unii. To je ovšem do značné míry způsobeno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy se EU potýkala s citelnými
následky hospodářské recese a finanční krize.
Optimismus ekonomických analytiků
Průmyslová výroba v eurozóně v únoru překonala očekávání a ukazuje, že je hlavním tahounem ekonomické aktivity, řekl agentuře Reuters Howard Archer z Global Insight. Podle něj za současným růstem produkce stojí především rostoucí poptávka v zahraničí a konkurenceschopnější euro, jehož kurz v poslední době oslabil, zpevňuje ovšem i domácí poptávka.
Pokud podobné tempo růstu průmyslové výroby v eurozóně vydrží i v březnu, produkce by podle odhadu Bena Maye z Capital Economics mohla za letošní první čtvrtletí vzrůst o 3,1 procenta, což by byl historický rekord. Únorová statistika potvrzuje, že celý sektor nadále roste zdravým tempem, a poskytuje tak naději, že zpomalení ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku bylo jen dočasné, dodal.
Pokles v Bulharsku a Řecku
Ne ve všech 27 členských státech EU ovšem průmyslová výroba v únoru rostla. Největší meziměsíční propad zaznamenalo Bulharsko, o 5,7 procenta, v Lotyšsku průmyslová výroba klesla o tři procenta a v Řecku o 2,9 procenta.
Řecko, které se kvůli silnému zadlužení v poslední době ocitlo na hraně státního bankrotu, dokonce zaznamenalo propad průmyslu i meziročně, a to o více než desetinu.
Průmyslová výroba se v únoru propadla i v Česku, ale jen ve srovnání s předchozím měsícem, konkrétně o 0,3 procenta. Meziročně však citelně rostla o sedm procent, což je vůbec šestý nejrychlejší růst v evropské sedmadvacítce.
Autor: Euroskop