G20: Světová ekonomika oživuje lépe, než se očekávalo

24.04.2010
čtk

Globální hospodářské oživení podle skupiny zemí G20 díky vládním zásahům postupuje lépe, než se očekávalo. Mezi jednotlivými částmi světa jsou ale rychlostní rozdíly, jež budou zřejmě vyžadovat individuální přístup. Vyplývá to ze závěrečného komuniké po páteční washingtonské schůzce ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20, která předcházela víkendovému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Podle skupiny G20 již některé země upouštějí od podpůrných opatření, v jiných je ale stále vysoká nezaměstnanost. V ekonomikách, jejichž růst závisí na státní podpoře, která je v souladu s udržitelnými veřejnými financemi, by tato podpora měla být zachována, dokud oživení pevně nevezme do svých rukou soukromý sektor a nezíská pevnější základy, uvedla skupina v komuniké, jehož text zveřejnila agentura Reuters.

Komuniké neobsahuje přímé zmínky o současné řecké dluhové krizi. Země, které hrozí státní bankrot, v pátek požádala ostatní státy Evropské unie platící eurem a Mezinárodní měnový fond (MMF) o čerpání pomoci v objemu až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč). Text vydaný po schůzce nezmiňuje ani současný spor mezi Čínou a Spojenými státy, které Peking obviňují ze záměrného podhodnocování jüanu. Skupina nicméně uvedla, že nadále bude usilovat o odstranění nerovnováh ve světovém obchodu.

Ministři a guvernéři v pátek mimo jiné jednali o regulaci finančního sektoru, ohledně níž mezi jednotlivé zeměmi panují velké rozpory. MMF tento týden navrhl nové daně pro banky, ze kterých by se hradily případné náklady na jejich záchranu, pokud by se ocitly v problémech. Podobným návrhem se v současnosti zabývá i americký Senát.

Agentura AFP s odvoláním na kanadského ministra financí napsala, že ministři v pátek nedospěli ke shodě ohledně nových daní pro banky. Země G20 nicméně uvedly, že budou pracovat na tom, aby banky nesly spravedlivý a podstatný podíl na jakékoliv zátěži spojené s nápravou finančního systému ze strany vlád.

Skupina G20 vznikla v roce 1999. Sdružuje Evropskou unii a dalších 19 zemí světa a představuje zhruba 90 procent výkonu světového hospodářství. Její význam v poslední době kvůli globální krizi výrazně vzrostl na úkor skupiny sedmi nejbohatších zemí světa a Ruska G8. Na rozdíl od ní jsou jejími členy i významné rozvíjející se ekonomiky, jako například Čína, Indie či Brazílie. Cílem pátečního zasedání bylo vytvořit podklady pro červnové setkání lídrů skupiny G20 v Kanadě.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek