28.04.2010
čtk
Rakousko, které se po anšlusu v březnu 1938 stalo součástí Německa, se dodnes vyrovnává se svou nacistickou minulostí. Takzvaná druhá rakouská republika vznikla 27. dubna 1945.
Spoluvina Rakouska
Chápání se jako oběti musí vždy jít ruku v ruce s uznáním spoluviny Rakouska na útočné válce hitlerovského Německa, řekl Faymann v projevu před rakouskými studenty.
Ztráta jasného postoje k minulosti by podle kancléře Rakousko poškodila. Jednoznačné odmítnutí ideologie a politického scestí předválečné republiky i válečného státu z roku 1945 je tedy aktuální, řekl Faymann.
Základy poválečného rakouského státu podle něj tvořily odpor proti politickému násilí, fašismu a nacismu. To, že se někteří představitelé země zapojili do protinacistického odboje, přispělo k uznání republiky ze strany vítězných mocností, uvedl kancléř.
Šéf rakouské vlády uvedl, že se země dokázala dostat z trosek poválečných let na špičku mezi blahobytné společnosti a získala si mezinárodní uznání díky své otevřenosti a houževnatosti. Zmínil se také o patnácti letech členství v EU, potřebě spolupráce evropských zemí v rozhodujících otázkách či o boji s globálními problémy.
Zákon o zákazu nacismu zůstane
Faymann odmítl přehodnocení platnosti poválečného zákona o denacifikaci, když političtí konkurenti žádají jeho zmírnění. Narážel na prezidentskou kandidátku populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a členku dolnorakouské vlády Barbaru Rosenkranzovou. Ta se v rádiu nechala slyšet, že norma omezuje svobodu slova a shromažďování.
Nemůže být žádné ´nové´ přehodnocení zákona, protože to ´staré´ zhodnocení neztratilo nic ze své platnosti, uvedl Faymann.
Autor: Euroskop