Slovensko, první Orbánův terč?


Luboš Palata, Lidové noviny, 28. dubna 2010

V Bratislavě má dnes z nové maďarské vlády strach jen nacionalistická SNS. Zatím

Jestliže se politika nového maďarského premiéra Viktora Orbána vydá nacionálním směrem a bude usilovat všemi prostředky o obnovení „jednoty maďarského národa“, bude Slovensko prvním a nejpopulárnějším cílem. Ne snad proto, že by jeho půlmilionová maďarská menšina byla největší nebo z pohledu z Budapešti nejdůležitější, ale proto, že v rámci Maďarska jde s přehledem o zdaleka nejméně oblíbenou sousední zemi.

Jak potvrzují západní diplomaté působící v Budapešti, Maďaři se dívají na Slovensko jako na umělý stát bez tradic státnosti. Nebo dokonce, jak zněla jedna obzvlášť trefná charakteristika, považují Slováky „za česky mluvící Maďary.

Přirozený respekt Maďarů vůči Slovensku je kvůli tomu, i v porovnání se Srbskem nebo Rumunskem, minimální. „Když bude Orbán potřebovat vyvážit hořkost ekonomických reforem, bude symbolicky sjednocovat Maďary, říká i budapešťský politolog Peter Kreko. Viktor Orbán, zvláště s dvoutřetinovou většinou v parlamentu, představuje pro Slovensko, ať už tam bude po červnu u moci jakákoli vláda, velice nepříjemnou výzvu. Fidesz dává najevo, že hodlá rozšířit platnost zákona o dvojitém občanství i na Maďary v okolních zemích včetně Slovenska. Nevylučuje se ani to, že by bylo těmto „novým Maďarům dáno i volební právo.

Orbán šel na své pondělní tiskové konferenci ještě dál a hovořil o zapojení Maďarů za hranicemi do politického i ekonomického života Maďarska, o vytvoření jakéhosi nadstátního „maďarského regionu v rámci Evropské unie.

View over the old town and Bratislava Castle from St Michael's Tower.

Má Bratislavu ze získání dvoutřetinové většiny strany Fidesz v maďarských parlamentních volbách začít bolet hlava? Zatím se ozývají jen nacionalisté. Foto čtk

A na Slovensko směřoval Orbán vzkaz, zvláště k Maďary často urážejícímu Jánu Slotovi z vládní Slovenské národní strany, že nová Orbánova vláda nedopustí, aby Maďary někdo urážel. „Jsme velcí, silní a máme takové pověření i v národních otázkách, jaké nemá žádné jiné politické seskupení v žádné sousední zemi, prohlásil Orbán.

Slovenské reakce se výrazně odlišovaly podle toho, jaké části politického spektra se to týká. Opozice v čele se Slovenskou demokratickou a křesťanskou unií většinou uklidňuje vášně. „Orbán je vypočitatelný partner, tvrdí například bývalý ministr zahraničí Eduard Kukan. „Někdy je velmi přímý a neváhá říct partnerovi při jednání do očí i věci, o nichž ví, že se mu nebudou líbit, dodal.

Včera přijatá verze „vlasteneckého zákona z pera Směru premiéra Roberta Fica se za reakci na Orbána a jeho snahy považovat nedá, byla připravena už dříve.

Na maďarskou linku naopak hned naskočila Slotova SNS, která se v parlamentu pokusila neúspěšně protlačit rezoluci podtrhující platnost trianonské smlouvy, která v roce 1920 definitivně stanovila průběh dnešní slovensko-maďarské hranice.

Slota včera před novináři prohlašoval, že s Maďarskem lze do roka čekat konflikt. „Po slovenských volbách otevřou takové otázky, že se nám z toho bude točit hlava, řekl Slota. Zřejmě nejlépe na Slovensku předpověděl vývoj příštích měsíců bývalý ministr zahraničí ve Ficově vládě Ján Kubiš.

„Upřímně řečeno, kdy si Směr po volbách vybere jako koaličního partnera do vlády (opět) SNS v čele s Jánem Slotou, tak se i Slovensko dostane do mimořádných problémů, varuje Kubiš. „V takovém případě spadneme do špinavého pytle s našimi maďarskými partnery, dodává bývalý šéf slovenské diplomacie.

Je tu ještě jedna věc, která může jižní Slovensko před maďarskou „národně-sjednocovací ofenzivou bezpečně zachránit. A to, pokud bude Slovensko i nadále hospodářsky výrazně úspěšnější zemí. V tom případě totiž Orbán nebude mít slovenským Maďarům co nabídnout. Protože dnes je jen málo lidí, kteří by se dobrovolně stali občany chudšího státu, byť by to byli Maďaři a tou chudší zemí by bylo Maďarsko.

Autor: Luboš Palata

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality