09.05.2010
čtk
Německý Spolkový ústavní soud zamítl žádost skupiny akademiků na zablokování finanční pomoci, kterou má Německo poskytnout zadluženému Řecku. Německo má v příštích třech letech v rámci širší pomoci od členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu poskytnout Aténám zhruba 22,4 miliardy eur (578,8 miliardy Kč).
Skupina akademiků tvrdí, že plánovaná podpora porušuje Lisabonskou smlouvu. Obrátili se proto v pátek na soud, aby vyplácení peněz zablokoval, dokud nebude o jejich stížnosti rozhodnuto. Ten však podle agentur dnes rozhodl o zamítnutí žádosti, protože zablokování pomoci by mohlo způsobit vážné hospodářské škody.
Podle prohlášení soudu stěžovatelé nepředložili konkrétní důkazy, že by vyplacení půjčky vážně a nevratně ovlivnilo jejich práva. Mluvčí soudu dodala, že soud bude ještě rozhodovat o stížnosti na zákonnost pomoci, to však bude trvat ještě nějaký čas. Případné rozhodnutí tak bude nejspíš jen formální, protože bude zřejmě oznámeno až po uvolnění peněz pro Řecko.
Eurozóna se s MMF nedávno dohodla na programu pomoci pro Řecko. V příštích třech letech by Atény výměnou za úsporná opatření měly dostat půjčku asi 110 miliard eur (zhruba 2,9 bilionu Kč), z čehož zdaleka největší část připadá na Německo. Návrh zákona, který má Německu umožnit finanční pomoc Řecku poskytnout, už schválily obě komory německého parlamentu a podepsal ho prezident. Po dnešním rozhodnutí soudu tak uvolnění finančních prostředků již nestojí nic v cestě, napsaly agentury AP a Reuters.
Žaloba byla podána v Karlsruhe skupinou pěti akademiků. Mezi nimi je také emeritní profesor ekonomie na univerzitě v Tübingenu Joachim Starbatty, který je známým euroskeptikem. Starbatty a další tři ekonomové německou vládu postavili před soud už v 90. letech minulého století. Tehdy napadli rozhodnutí vlády, že se Německo vzdá národní měny a místo marky zavede na svém území jednotnou evropskou měnu euro. Na tuto stížnost soud reagoval také odmítavě.
Autor: Euroskop