Indie a Brazílie žalují unii u WTO

13.05.2010
čtk

Indie a Brazílie podaly na EU a Nizozemsko stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Důvodem je zabavování levných „generických“ verzí patentovaných léků při tranzitu přes Evropu. Podle stěžovatelů tím Brusel poškozuje zdravotní péči v rozvojových zemích a narušuje mezinárodní obchod. Unie naznačila, že chce spor vyřešit dohodou. Obě strany na to podle pravidel mají 60 dní. Pokud k dohodě nedojde může Indie a Brazílie požádat WTO o ustavení rozhodčího panelu.

Stížnost obou zemí je projevem jednoho z nejcitlivějších sporných problémů mezi bohatými a rozvojovými zeměmi. Na jedné straně stojí práva duševního vlastnictví firem, které vyvíjejí léky, na druhé přístup obyvatel rozvojových zemí k již vyvinutým lékům, které jsou ve vyspělých zemích na delší dobu chráněny patentovými právy. Pro rozvojové země byla dohodou v rámci WTO patentová omezení na některé léky zmírněna, aby mohly legálně vyrábět jejich levné verze.

Indie si stěžuje, že země EU opakovaně zabavují léky, které směřují z jedné do druhé rozvojové země přes Evropu, na základě obvinění z porušení práv duševního vlastnictví. To podle indického vyslance u WTO Ujala Singha Bhatii porušuje mezinárodní tranzitní garance. Dodal, že jde o koordinovanou snahu bohatých zemí zpřísnit současný režim duševních práv a omezit zvláštní podmínky pro rozvojové země.

Spor se odvíjí od případu zabavení zásilky léku Losartan, což je generická verze léku na vysoký tlak Cozaar od americké společnosti Merck & Co. Nizozemští celníci v rotterdamském přístavu zadrželi v prosinci 2008 dodávku, která směřovala z Indie do Brazílie a která by stačila na měsíc pro 300.000 lidí.

Spor prodražuje cenu generik

Indická firma, které léky posílala, si je po uvolnění celníky odvezla zpět do Indie. Podle Indie zadrželi nizozemští celníci v minulých dvou letech nejméně 19 zásilek léků na tlak, nemoci srdce, AIDS a další choroby a další zásilky zabavily úřady ve Francii a Německu.

Činitelé EU tvrdí, že cílem kontrol je zajistit padělky léků, nikoli znemožnit léčbu lidem v rozvojovém světě. Mluvčí Evropské komise John Clancy řekl, že komise diskutuje s Indií o tomto problému již několik měsíců, a naznačil, že EU má v úmyslu změnit legislativu, aby se pravidla vyjasnila a celý spor vyřešil.

Riziko zadržení nutí výrobce levných verzí patentovaných léků z rozvojových zemí vyhýbat se přepravě zboží přes Evropu. To jim zvyšuje přepravní náklady a podkopává účel volnějšího patentového režimu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek