14.05.2010
čtk
Slovenská vláda přijme protiopatření, pokud maďarský parlament rozhodne o možnosti zavedení maďarského občanství pro maďarskojazyčné obyvatele jižního Slovenska. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném zasedání vlády to prohlásil premiér Robert Fico. Kabinetu se nelíbí, že Budapešť připravuje rozhodnutí o maďarském občanství pro Maďary žijící v cizině bez konzultací se sousedy. Bratislava se proto chce obrátit na mezinárodní instituce, aby pomohly situaci řešit.
Přijetí novely zákona o státním občanství naruší zásady přátelských sousedských vztahů, z nichž vyplývá povinnost konzultovat o záležitostech, které se týkají účinku přijaté právní normy na občany sousedního státu, píše se v materiálu, který vláda projednala. Slovensku se nelíbí, že maďarské občanství by podle dostupných informací mohly získat i osoby bez trvalého pobytu v Maďarsku.
Žádost o posouzení maďarského postupu chce Slovensko zaslat především vysokému komisaři pro otázky národnostních menšin Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Informovat o svém postoji chce i velvyslance členských zemí Evropské unie a NATO. Poslancům doporučí, aby dali podnět k diskusi v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. O právní posouzení maďarského postupu Slovensko v rámci Rady Evropy požádá takzvanou Benátskou komisi, což je fórum pro diskusi o základních národních i mezinárodních právních dokumentech.
Dvojí občanství Maďarů bezpečnostním rizikem pro Slovensko
Slovenský vládní materiál označuje chystanou novou maďarskou práví úpravu za možné bezpečnostní riziko pro Slovensko. Premiér Fico již ve čtvrtek naznačil, že příslušníci maďarské menšiny na Slovensku by mohli přijít o slovenské občanství, pokud by přijali občanství jižního souseda, a mohli by mimo jiné být vyloučeni z působení ve slovenské státní službě.
Premiér dnes bez bližších podrobností informoval, že slovenská vláda pověřila několik ministrů připravit opatření na omezení dopadů zákona chystaného Maďarskem. Naznačil, že inspiraci může mimo jiné představovat česká právní úprava. Podle té ztrácí české občanství osoba, která na vlastní žádost přijme občanství jiného státu, s výjimkou případů, kdy cizího státního občanství nabyla v souvislosti s uzavřením manželství nebo narozením. Fico ovšem upozornil, že podobný postup by si to vyžádal změnu slovenské ústavy: ta totiž výslovně konstatuje, že občanství nikomu nelze odebrat proti jeho vůli.
Novelizaci zákona o občanství, která by umožnila zahraničním Maďarům získat maďarské občanství bez podmínky trvalého bydliště v Maďarsku, prosazuje strana Fidesz v čele s Viktorem Orbánem, jež v dubnu drtivě vyhrála maďarské parlamentní volby. Novelou by se měl zabývat nový maďarský parlament, který se poprvé schází dnes.
Na Slovensku žije přes pět milionů obyvatel, přičemž maďarská menšina tvoří přibližně desetinu. Slovenské zákony institut dvojího občanství zvlášť neupravují, právní řád však nezakazuje mít státní příslušnost i jiné země. Slovensko uplatňuje volnější pravidla pro udělení státního občanství krajanům, kteří vlastní průkaz zahraničního Slováka; i tyto osoby však pro získání slovenského pasu musí splnit podmínku aspoň tříletého pobytu na Slovensku.
Autor: Euroskop