ČR by mohla získat finanční pomoc z EU kvůli záplavám

19.05.2010
čtk

Česko by mohlo získat finanční pomoc Evropské unie na řešení následků současných vážných záplav, které část země postihly. Peníze by mohly jít z Fondu solidarity EU (EUSF). Ten je určen k pomoci při řešení následků přírodních katastrof, tedy i záplav, což dnes novinářům potvrdil i mluvčí Evropské komise Ton van Lierop. „Neobdrželi jsme zatím žádnou žádost,“ podotkl nicméně také mluvčí.

Fond solidarity je tu od toho, aby pomohl členským státům pokrýt část nákladů, které měly třeba kvůli výpadkům elektřiny, odstranění suti z ulic nebo s pomocí na dočasné ubytování, řekl van Lierop. Není tedy určen pro škody na soukromém majetku, podotkl také.

Peníze by ale žádající země, která má na podání žádosti 10 týdnů od katastrofy, nezískala hned. Nejprve by žádost posoudili experti EK, což by mohlo trvat týdny, pak by teprve vznikl příslušný návrh. Ten by poté musely schválit i členské země a také Evropský parlament.

Ze zmiňovaného fondu už ČR čerpala kvůli povodním z roku 2002. Do Česka z něj postupně tehdy zamířilo přes 30 milionů eur (podle aktuálního kurzu 773 milionů korun).

Fond vznikl v již zmiňovaném roce 2002, a to v reakci na ničivé záplavy v několika unijních zemích včetně ČR. Od té doby z něj unijní státy získaly desítky až stamiliony eur. V minulosti se ale také objevily stížnosti, že fond nereaguje dost pružně a rychle, na což poukázal i Evropský účetní dvůr.

Mluvčí řekl, že od vzniku fondu, v němž je k dispozici až miliarda eur, bylo podáno 73 žádostí. Ve 33 případech byly zemím vyplaceny peníze. V ostatních buď nebyly naplněny dané podmínky, nebo žádost stáhla daná země s tím, že pomoc od EU po zvážení všech faktorů nepotřebuje.

Je na členských státech, zda žádost podají… Vždycky je třeba vidět, zda jsou splněny podmínky, podotkl mluvčí. Dopředu tak prý není možné říct, zda by se to vztahovalo i na nynější záplavy v ČR či na Slovensku, ač právě to je jeden z typů katastrof, kvůli nimž fond vznikl.

Jednou z podmínek pro poskytnutí pomoci je, že škody překročí 0,6 procenta hrubého národního důchodu. V některých případech je nicméně možné katastrofu považovat za lokální, takže by to mohlo být trochu jiné.

EK také dnes informovala, že Polsko dnes ráno požádalo o spuštění evropského mechanismu civilní ochrany. Požádalo třeba o výkonná čerpadla. Žádost o pomoc byla předána všem zemím. Francie a Německo podle komise už přislíbily pomoc, další se zřejmě přidají. Komise navíc během dne čeká žádosti o asistenci z dalších postižených zemí.

EU je založena na principu solidarity… Vyzývám všechny účastníky mechanizmu civilní ochrany EU, aby štědře zareagovali na požadavek na vybavení, které podalo Polsko, uvedla eurokomisařka pro krizový management Kristalina Georgievová.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek