01.06.2010
čtk
Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy dnes na závěr své první schůzky s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem vyjádřil znepokojení nad stavem lidských práv v Rusku. Šéf ruského státu naopak podle očekávání naléhal na rychlé zrušení víz se zeměmi Evropské unie.
Situace obránců lidských práv a novinářů v Rusku budí v evropském veřejném mínění hluboké znepokojení, řekl Van Rompuy na společné tiskové konferenci s Medveděvem a předsedou Evropské komise José Barrosem na závěr summitu Rusko-EU. Ruského prezidenta Rompuy upozornil i na ovzduší beztrestnosti, které panuje zejména v Čečensku a v dalších oblastech severního Kavkazu.
Ruským úřadům se dosud nepodařilo dopadnout a potrestat pachatele přibližně dvou desítek vražd známých novinářů a občanských aktivistů. Mezi oběťmi byly například kritičky Kremlu Anna Politkovská před čtyřmi lety a čečenská ochránkyně lidských práv Natalja Estěmirovová v loňském roce. Sám Medveděv se nyní k této otázce nevyjádřil.
Nicméně i Van Rompuy a Barroso se před kamerami zdrželi vyjádření k pondělnímu rozehnání opozičních demonstrací v Moskvě a Petrohradu, kde se opozice pokoušela demonstrovat za ústavou zaručenou svobodu shromažďování. Protesty však policie rozehnala, podobně jako dříve v minulosti.
Van Rompuy a Medveděv shodně uvítali, že se v Rostovu podařilo spustit partnerství pro modernizaci. Místo konkrétního plánu, který sedmadvacítka ještě nestačila odsouhlasit, bylo však na summitu přijato jen společné prohlášení.
Moskva usiluje o západní podporu při modernizaci své ekonomiky, dosud silně závislé na exportu ropy a plynu. Z Evropské unie pochází více než 80 procent zahraničních investic v zemi. Brusel na oplátku doufá, že Medveděvův program modernizace země povede i k demokratizaci Ruska, posílení právního státu, potírání korupce a nastolení příznivějšího ovzduší pro investice a obchod.
Ruský prezident podle očekávání naléhal na rychlé vzájemné zrušení víz, jak Moskva činí v posledních osmi letech. Medveděv předložil i návrh příslušné dohody, i když připustil, že sedmadvacítka ještě nedospěla ke konsensu, zda víza lze zrušit. Tento krok by napomohl našemu strategickému partnerství a hlavně usnadnil život milionům lidí v Rusku i samé EU, apeloval. My to můžeme udělat třeba i zítra, dodal.
Unie však podle diplomatů požaduje od Ruska, aby nejprve zavedlo biometrické prvky do cestovních pasů, zlepšilo kontrolu nad hranicemi se svými sousedy a uzavřelo s EU dohodu o vracení nelegálních přistěhovalců. Varšava ještě před summitem také upozornila, že víza by Rusům neměla být zrušena dříve než Ukrajincům a dalším východním partnerům unie.
Autor: Euroskop