V rozpočtu bude nutné seškrtat víc než deset miliard

13.06.2010
čtk

V letošním státním rozpočtu bude nutné seškrtat ještě více než deset miliard Kč, aby bylo možné dodržet schodek státního rozpočtu do 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Na úspoře vyšší než deset miliard se v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi shodli Petr Nečas (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). O desetimiliardových škrtech hovořil minulý týden ministr financí Eduard Janota.

Rozpočet České republiky na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun. Poslanecká sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun, což odpovídá podílu 5,3 procenta na HDP. Takzvaný konvergenční program počítá s podílem deficitu na HDP 4,8 procenta pro příští rok a 4,2 procenta pro rok 2012. V roce 2013 by se země měla vrátit pod tříprocentní hranici, jež vyžaduje Evropská unie. Pro udržení deficitu na 4,8 procenta HDP musí Česko v příštím roce ušetřit zhruba 62 miliard korun.

V současné době vzhledem k propadu příjmů a také vzhledem k tomu, že jsme schválili tři miliardy povodňových dluhopisů, je deset miliard skutečně minimum. Já bych se skutečně přimluvil o nějaké dvě, tři miliardy navíc, řekl Kalousek. Řekl také, že první skutečně reformní rozpočet bude moci vláda předložit až na rok 2012, protože se do té doby nepodaří prosadit potřebné systémové změny.

Ty škrty budou muset být zřejmě vyšší než těch deset miliard, potvrdil Nečas. Připomněl, že celkové výdaje státního rozpočtu pro letošní rok činí 1200 miliard, pak by v případě úspory 12 miliard šlo o jedno procento výdajů. Každý i doma se může přesvědčit, že provést škrt ve výši jednoho procenta výdajů prostě je možné. Dokáže to každá česká domácnost, musí to dokázat i český stát se svým rozpočtem, prohlásil.

Je naší ambicí, abychom byli skutečně tvůrci rozpočtu pro rok 2011. Ne pouze pasivními příjemci čísel, která za nás odpracuje někdo jiný, zdůraznil Nečas. Varoval, že vývoj si v příštím roce vyžádá další škrty i vázání výdajů.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že udržet schodek je klíčové pro všechny. Současné vládě doporučil snížit provozní výdaje. A především je strašně důležité, aby se zastavily všechny ty šílené nápady na nová výběrová řízení na drahé projekty, které by zatěžovaly státní rozpočet dalšími výdaji, řekl. Jako příklad uvedl soutěž na elektronický systém domácího vězení. Připomněl také, že některé evropské vlády současně s úsporami uvažují o zvýšení příjmů. Tady jsou velké daňové úniky, které by bylo potřeba omezit, je tady otázka zdanění těch nejbohatších, doporučil.

Odstupujícímu guvernérovi České národní banky Zdeňkovi Tůmovi, který byl dalším hostem pořadu, se zase nezamlouvá, že by o východiscích při tvorbě státních rozpočtů měli diskutovat ministři financí EU. Od nich by následně vzešla nezávazná doporučení. Opatření, na kterých se tento týden shodla expertní skupina pod vedením prezidenta EU Hermana Van Rompuye, podpořil i český ministr financí Eduard Janota.

Na většině věcí se s ministrem Janotou shodnu, ale toto mezi ně nepatří, řekl v Otázkách Václava Moravce šéf ČNB. Při lepším využívání stávajících struktur by podle něj možná nebylo nutné vytvářet nové. Za posledních 12 měsíců vznikají nové instituce a regulace jako na běžícím pásu. Chybí nám ale vyhodnocení, v čem stávající instituce a pravidla nevyhovují, dodal Tůma.

Problémem podle něj navíc je, že přesun částí pravomocí z národních států do Bruselu by už nedoprovázel přesun zodpovědnosti a vznik evropského daňového poplatníka. Nezdá se mi, že by momentálně Evropa byla na něco takového zralá, ale třeba se mýlím, poznamenal Tůma.

Návrhy expertní skupiny EU počítají také se sladěním přípravy konvergenčního programu, programu reforem jednotlivých zemí a přípravy rozpočtu. Skupina se v pondělí na jednání v Lucemburku shodla rovněž na zavedení sankcí při nedodržení paktu stability. Další shoda panovala i v tom, že by Eurostat měl dostat více kontrolních pravomocí. Posílení jeho role by mělo expertům úřadu dát možnost provádět širší kontrolní mise v zemích bloku.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek