14.06.2010
čtk
Fiskální problémy eurozóny delší dobu maskoval silný kurz eura, kvůli němuž nebylo možné rozpoznat hrozící nebezpečí. V rozhovoru s ekonomickým listem Financial Times to řekl prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Zároveň zaútočil na finanční trhy, které podle něj na problémy EU reagovaly neadekvátně.
Euro se stalo silnou měnou s velmi nízkými rozdíly v úrokových sazbách (u státních dluhopisů). Bylo to jako nějaká pilulka na spaní, něco jako droga. Hrozících problémů jsme si nebyli vědomi, poznamenal Van Rompuy ve Financial Times.
Na adresu finančních trhů evropský prezident řekl, že se nechaly unést spekulacemi a předsudky. Trhy byly v prvním desetiletí až příliš shovívavé, teď zase až příliš reagují na každou maličkost, poznamenal Van Rompuy.
Lídři EU mají na čtvrtek naplánovanou schůzku, kde se budou snažit najít způsob, jak finanční trhy přesvědčit, že Evropa krizi zvládne. Nejprve se nicméně budou muset shodnout na tom, jak více sladit hospodářskou politiku a jak více posílit rozpočtovou disciplínu.
Van Rompuy nyní vede pracovní skupinu, která se zabývá reformami, jejichž cílem je upevnit rozpočtová pravidla. V plánu jsou ale i změny za účelem zpřísnění regulace finančních trhů po odeznění globální hospodářské krize.
Většinu z nás nadměrné výkyvy trhu netěší, řekl listu Van Rompuy. Když se na to ale podíváte z širší perspektivy, tak trhy trestají špatnou politiku. Někdy je to ale až příliš, je to nepřiměřeně a na základě spekulací a předsudků, poznamenal prezident. Evropští lídři ale podle něj prosadí odpovídající reformy.
Autor: Euroskop